Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

+48 725 000 247

Samochód zastępczy z OC sprawcy.

W dzisiejszych czasach korzystanie z samochodu to konieczność, a jego brak może napędzić nam sporych problemów.

Jeśli Twój samochód został uszkodzony, przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy wypadku. Pojazd zastępczy jest przydzielany niezależnie od tego, czy likwidacja szkody przebiega w sposób gotówkowy czy bezgotówkowy.

Auto zastępcze Kraków - co warto wiedzieć?

Zaniżona kwota odszkodowania z polisy OC czy AC dotyczyć może nawet 9 na 10 poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych celowo zaniża wartość odszkodowania. Na polskich drogach każdego dnia dochodzi do wielu kolizji i wypadków, sytuacji, które są stresujące zarówno dla poszkodowanych jak i sprawców zdarzeń drogowych. Niekiedy takie sytuacje te nie powodują znaczących szkód, niestety może też zdarzyć się tak, że w czasie zdarzenia drogowego uszkodzone zostaną pojazdy w sposób, który będzie uniemożliwiał dalsze ich bezpieczne użytkowanie.

Poszkodowany w kolizji czy wypadku powinien zdawać sobie sprawę z tego, że przysługuje mu auto zastępcze, którego wypożyczenie opłacone zostanie z polisy OC sprawcy.

Jak uzyskać auto zastępcze z polisy OC sprawcy?

Wynajem auta z OC sprawcy Kraków nie jest trudne, jednak w sytuacji ogromnego stresu poszkodowany może o tym zapomnieć. Starając się o auto zastępcze, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji. Wówczas to on zorganizuje auto zastępcze dla strony poszkodowanej. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku wystąpienia szkody można również skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Wówczas to on zajmie się nie tylko likwidacją szkody, ale i wynajmem auta zastępczego dla strony poszkodowanej w wyniku zdarzenia drogowego. W takim wypadku ubezpieczyciel poszkodowanego za wynajem auta zastępczego sam rozliczy się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy zdarzenia.

Poszkodowany, wybierając auto zastępcze z OC sprawcy Kraków, ma kilka możliwości. Może zdecydować się między innymi na samodzielny wynajem auta zastępczego. Wówczas za wynajem sam poniesie koszty, jednak zgodnie z przepisami przedstawiając faktury i odpowiednio argumentując zasadność wypożyczenia auta, może domagać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztów poniesionych na wynajem auta zastępczego. Aby uniknąć trudności z otrzymaniem zwrotu kosztów za czas wynajmu auta zastępczego, warto skorzystać z oferty ubezpieczalni współpracującej z ubezpieczycielami oraz dowiedzieć się, jakie są maksymalne ceny wynajmu, na które może przystać ubezpieczyciel. Decydując się na taką formę rozliczenia, warto pamiętać o tym, że w przypadku wynajmu zbyt drogiego i luksusowego auta w porównaniu do tego, które zostało uszkodzone, ubezpieczyciel może odmówić jego sfinansowania. Auto zastępcze powinno być tej samej klasy co to uszkodzone.

Znacznie korzystniejszą i wygodniejszą dla kierowców opcją jest wynajem bezgotówkowy auta zastępczego. Wystarczy tylko wystąpić do ubezpieczyciela ze stosownym wnioskiem i ustalić wszystkie szczegóły. W wypożyczalni konieczne będzie podanie danych dotyczących polisy, niezbędny będzie również numer likwidacji szkody. W tym przypadku rozliczenie będzie miało miejsce pomiędzy ubezpieczycielem a wypożyczalnią. Poszkodowany kierowca będzie musiał jedynie pamiętać o przestrzeganiu zasad wynajmu oraz oddać pojazd w ustalonym wcześniej terminie.

Czy każdy może skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia drogowego?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ubezpieczyciele są zobowiązani do naprawienia szkody. Za szkodę uważane są nie tylko straty poniesione przez poszkodowanego, ale również korzyści, jakie mógłby osiągnąć gdyby nie doszło do zdarzenia drogowego. W praktyce oznacza to, że jeżeli samochód jest poszkodowanemu niezbędny w codziennym funkcjonowaniu (np. pracuje on w terenie, mieszka w znacznej odległości od miejsca pracy, potrzebuje auta to celów zawodowych) przysługuje mu auto zastępcze na czas naprawy wyrządzonych szkód.

Za wynajem pojazdu zapłaci nie właściciel uszkodzonego auta, a towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym polisę ma wykupioną sprawca zdarzenia drogowego. Warto zaznaczyć, że samo uszkodzenie samochodu na tyle, że nie nadaje się on już do dalszej jazdy, nie jest jeszcze samo w sobie szkodą. Aby powstała szkoda musi dojść do uszczerbku na majątku poszkodowanego.

Bezgotówkowy wynajem samochodu z OC sprawcy - co należy wiedzieć?

Najwygodniejszym sposobem na pojazd zastępczy z OC sprawcy Kraków jest bezgotówkowy wynajem. W takim wypadku wypożyczalnia współpracująca z zakładem ubezpieczeń udostępnia auto poszkodowanemu w zdarzeniu drogowym nieodpłatnie. Koszty wynajmu pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca zdarzenia ma wykupioną polisę. To wygodna forma wynajmu auta zastępczego, która nie wymaga obecności strony poszkodowanej. Formalności są ograniczone do minimum, a wypożyczający auto zastępcze nie musi się martwić o koszty czy dodatkowe wymogi.

Ze względu na ograniczone formalności i komfort, bezgotówkowe wypożyczenie auta zastępczego jest rozwiązaniem, na które kierowcy poszkodowani w wyniku zdarzenia drogowego decydują się najczęściej.

Jaki samochód zastępczy z OC sprawcy Kraków przysługuje poszkodowanemu?

Kiedy poszkodowanemu należy się auto z OC sprawcy Kraków? Z takiej możliwości może on skorzystać wtedy, gdy jego auto zostanie całkowicie zniszczone lub na tyle uszkodzone, że dalsza bezpieczna jazda nie będzie już możliwa. Skorzystanie z auta zastępczego pozwoli zachować mobilność, a także zaoszczędzić pieniądze - poruszanie się taksówkami czy komunikacją miejską, a już tym bardziej wynajem auta z własnej kieszeni to kosztowne inwestycje.

Jakie auto zastępcze z OC sprawcy Kraków może wybrać poszkodowany kierowca? To wszystko zależy od tego, jakim pojazdem poruszał się, zanim doszło do jego uszkodzenia w wyniku zdarzenia drogowego. Pojazd zastępczy z OC sprawcy Kraków powinien być tej samej klasy co uszkodzone auto - nie może być droższe ani bardziej luksusowe, ponieważ w takich przypadkach ubezpieczyciel będzie miał prawo do omowy pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.

Jak długo można korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

Na jaki okres czasu wypożyczalnia aut z OC sprawcy Kraków wypożycza auto zastępcze poszkodowanemu kierowcy? Z założenia auto ma służyć mu aż do chwili, w której będzie mógł już bezpiecznie korzystać ze swojego auta, wszystkie usterki, jakie powstały w nim w wyniku zdarzenia drogowego, zostaną usunięte. Tak przedstawia się sytuacja przy szkodzie częściowej, a jak to wygląda, gdy dojdzie do szkody całkowitej, a auto będzie uszkodzone na tyle, że nie nadaje się już nawet do naprawy? W takich sytuacjach z polisy OC sprawcy opłacony jest wynajem auta zastępczego od dnia zdarzenia drogowego do momentu kwalifikacji szkody jako całkowitej lub znalezienia przez poszkodowanego nowego pojazdu (tu potrzebne są jednak indywidualne ustalenia, a ubezpieczyciel na znalezienie nowego auta daje maksymalnie kilka/kilkanaście dni).

Czy ubezpieczyciel może odmówić opłacenia wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy?

Jeszcze kilka lat temu dość powszechną praktyką było to, że ubezpieczyciele odmawiali poszkodowanym kierowcom opłacenia wynajmu auta zastępczego z polisy OC sprawcy szkody. Na zwrot mogli liczyć jedynie przedsiębiorcy, dla których auto jest niezbędnym narzędziem do prowadzenia działalności gospodarczej. Kierowcy będący poszkodowanymi w wyniku zdarzeń drogowych taką praktyką byli bardzo rozczarowani, w związku z czym doprowadzili do tego, że Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił o rozwiązanie tej kwestii do Sądu Najwyższego, co okazało się być niezwykle korzystnym posunięciem. Zgodnie z uchwałą SN z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP 5/2011) odszykowanie wypłacane przez ubezpieczyciela powinno obejmować wszystkie negatywne następstwa wypadku w tym brak pojazdu ze względu na poważne uszkodzenia, uniemożliwiające jego dalsze użytkowanie. W orzeczeniu Sąd Najwyższy podkreślił, że zwrot wydatków za wynajem auta zastępczego na czas prowadzenia prac naprawczych należy się również tym osobom, które nie wykorzystują samochodu do pracy zawodowej, jednak ze względu na ich życiową sytuację posiadanie sprawnego auta na co dzień jest absolutnie niezbędne. Choć Sąd Najwyższy potwierdza, że także kierowcy niewykorzystujący auta do prowadzenia firmy również zasługują na zwrot wydatków poniesionych na wynajem auta zastępczego, to jednak należy pamiętać o tym, że wydatki te muszą być celowe i uzasadnione.

Istnieją pewne sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić sfinansowania wynajmu auta z OC sprawcy zdarzenia. Kiedy jest to możliwe? Auto zastępcze Kraków może nie zostać sfinansowane przez ubezpieczyciela w następujących przypadkach:
● auto zastępcze jest wyższej klasy niż uszkodzone, co przez ubezpieczyciela traktowane jest jako nadmierny wydatek;
● wynajem pojazdu nie został odpowiednio uzasadniony, tzn. poszkodowany nie wykazał, że posiadanie samochodu jest mu niezbędne do codziennego funkcjonowania.

W teorii nie mając samochodu, można przecież poruszać się środkami komunikacji miejskiej. Dlatego bardzo ważne jest ukazanie ubezpieczycielowi argumentów przemawiających za tym, że transport miejski, zamiast ułatwiać, będzie utrudniał codzienne poruszanie się (utrudnione wykonywanie obowiązków zawodowych bez samochodu, mnóstwo czasu na dojazdy, trudności w odbieraniu dziecka z przedszkola itp.). Warto postarać się opisać swoją sytuację tak, by ubezpieczyciel nie miał najmniejszych wątpliwości co do tego, że w tym konkretnym przypadku opłacenia auta zastępczego jest jak najbardziej zasadne.

Auto zastępcze w Zaniżonej Szkodzie - dlaczego warto?

Gdzie znaleźć samochód zastępczy z OC sprawcy Kraków? Szukając profesjonalnych usług, szybkiej obsługi i zadbanych samochodów najlepszym miejscem do wynajęcia pojazdu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia będzie Zaniżona Szkoda. Auto zastępcze przyznawane jest niezależnie od tego, czy poszkodowany wybrał gotówkową, czy bezgotówkową formę rozliczenia szkody. W Zaniżonej Szkodzie wszystkie formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. To bardzo komfortowe rozwiązanie dla wszystkich poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego, którym jak najszybciej potrzebne jest auto zastępcze Kraków.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.