Poszkodowany w wyniku kolizji drogowej ma prawo nie tylko do uzyskania odszkodowania z polisy OC sprawcy, może również wnioskować o auto zastępcze, jeżeli jego pojazd nie nadaje się do dalszego użytku. Kiedy i w jaki sposób można uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?
O czym należy wiedzieć, chcąc skorzystać z auta zastępczego?
Kierowca, który został poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, którego pojazd został uszkodzony na tyle, że nie da się nim na razie jeździć, ma prawo do uzyskania samochodu zastępczego, którego koszty podobnie jak naprawę, pokryje OC sprawcy.
Poszkodowany potrzebujący auta zastępczego powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji informując go o potrzebie pozyskania pojazdy na czas naprawy tego uszkodzonego w wyniku zdarzenia drogowego.
Jest jeszcze jednak możliwość – można zgłosić się do ubezpieczyciela, w którym poszkodowany ma są, wykupioną polisę. Dzięki modelowi BLS (bezpośrednia likwidacja szkód) ten będzie miał możliwość rozliczenia się z kosztów zarówno naprawy, jak i wynajmu auta zastępczego z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy zdarzenia drogowego.
Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie będzie możliwe wyłącznie w przypadku, w którym zarówno ubezpieczyciel sprawy, jak i poszkodowanego są członkami systemu BLS.
Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?
Po zgłoszeniu z poszkodowanym ustalany jest wynajem auta z wybranej wypożyczalni oraz czas i miejsce jego odbioru.
Należy jednak pamiętać o tym, że poszkodowany musi użytkować pojazd zgodnie z jego przeznaczeniem oraz przepisami prawa. Jeżeli będzie on łamał zasady wynajmu nawet pomimo tego, że został on opłacony z OC sprawcy, w razie powstałych w wyniku błędów czy łamania przepisów szkód. To kierowca osobiście będzie musiał ponieść ich konsekwencje.
Pojazdem zastępczym można jeździć bez ograniczeń – nie ma narzuconego limitu kilometrów, kierowca może nim poruszać się zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.
Poszkodowany może wypożyczyć również auto na własną rękę, z wybranej wypożyczalni. W tym jednak przypadku fakt ten musi skonsultować z ubezpieczycielem, aby mieć pewność, że koszty najmu zostaną z nim rozliczone.
Wybierając auto zastępcze, należy pamiętać o tym, że taki pojazd powinien być tej samej klasy co uszkodzony model. Ponadto polisa OC sprawcy opłaca wyłącznie wynajem samochodu, pozostałe wydatki takie jak zakup paliwa, wizyta na myjni, opłaty parkingowe czy drobne naprawy (wymiana opony, wycieraczek, oleju) muszą być opłacane przez kierowcę.
Jak długo można korzystać z auta zastępczego?
Jak długo można użytkować auto zastępcze?. To wszystko zależy od skali uszkodzeń pojazdu biorącego udział w zdarzeniu drogowym. Gdy wszystkie naprawy zostaną wykonane, a auto będzie gotowe do odbioru z warsztatu, wówczas ubezpieczyciel przestaje opłacać wynajem pojazdu zastępczego.
Auto zastępcze w Zaniżonej Szkodzie
Zaniżona Szkoda to nie tylko naprawa bezgotówkowa czy dopłaty do odszkodowań, w przypadku gdy ubezpieczyciel zaniżył ich wartość. Decydując się na współpracę z firmą, możecie skorzystać również z auta zastępczego, którego wynajem zostanie opłacony ze środków pochodzących z polisy OC sprawcy. Warto skontaktować się w tym celu z przedstawicielem Zaniżonej Szkody, by poznać warunki uzyskania auta zastępczego.