Każdy poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego ma prawo do odszkodowania wypłaconego z polisy OC sprawcy, które pozwoli mu na pokrycie wszystkich kosztów związanych z naprawą uszkodzonego pojazdu. Nie zawsze jednak wypłacona zostaje kwota pozwalająca na pokrycie wszystkich wydatków. Dlaczego tak się dzieje? Czy zawsze wartość wypłaty musi całkowicie pokrywać koszty napraw wyrządzonych w wyniku zdarzenia drogowego szkód?
Odszkodowanie z OC sprawcy – za co przysługuje?
Poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego może liczyć na szereg świadczeń (gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki) wypłaconych z OC sprawcy. Najczęściej wypłacane są odszkodowania za szkodę majątkową – w praktyce oznacza to, że środki uzyskane w ten sposób mają być przeznaczone na naprawę zniszczonego mienia czy wynajem auta zastępczego.
Kwota odszkodowania zawsze ustalana jest indywidualnie. Nie ma jednej złotej zasady dotyczącej ustalania wysokości wypłat. Każdy z przypadków rozpatrywany jest indywidualnie, a wysokość wypłaty uzależniona jest między innymi od rozmiaru szkody czy okoliczności, w których doszło do zdarzenia. Jednym z najważniejszych dokumentów decydujących o wysokości odszkodowania jest wycena przygotowana przez rzeczoznawcę.
Odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia – czy jego wartość zawsze pokrywa wszystkie szkody?
Z założenia odszkodowanie wypłacane z polisy OC sprawcy zdarzenia powinno być w wysokości odpowiadającej wartości szkód poniesionych w wyniku zdarzenia drogowego. Czy zawsze tak jest? Niestety nie – są pewne przypadki, w których odszkodowanie nie pokryje wszystkich poniesionych kosztów.
Kiedy wypłacone ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich szkód? Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi w przypadku, w którym poszkodowany ma określony limit ubezpieczenia (ten zawsze jest określony w OWU). W sytuacji gdy polisa sprawcy ma ściśle określony limit, nawet gdy szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego będą wymagały większych nakładów, odszkodowanie nie będzie mogło swoją wartością przewyższać wysokości polisy.
Nie bez znaczenia będzie tu również wartość rynkowa pojazdu. W sytuacji, gdy koszty naprawy będą przewyższały wartość pojazdu, zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania na naprawę uszkodzeń. W takich sytuacjach wypłacana jest jedynie różnica pomiędzy wartością rynkową pojazdu a szacowanymi kosztami jego naprawy.
Odszykowanie może się okazać niewystarczające również wtedy, gdy poszkodowana strona postawi skorzystać z części, które są niestandardowe lub oryginalne, a tym samym znacznie droższe od tych, które miały być planowo zastosowane. W takich wypadkach ubezpieczyciel ma prawo do odmowy pokrycia w całości tego rodzaju wydatków.
Warto podkreślić, że odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia może obejmować również inne koszty. Jakie? Może być to między innymi utrata wartości pojazdu po wypadku, koszty holowania, koszty auta zastępczego itp. Nie są to wydatki, które są automatycznie pokrywane przez ubezpieczyciela w każdej sytuacji – to indywidualna kwestia, dlatego należy liczyć się z tym, że takie wydatki mogą nie zostać pokryte przez ubezpieczyciela.
Polisa OC sprawcy a koszty napraw
Nie zawsze wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy będzie niewystarczające, by pokryć koszty wszystkich niezbędnych napraw. Tak naprawdę wysokość wypłaty zawsze ustalana jest indywidualnie, na podstawie okoliczności wypadku i indywidualnej sytuacji stron biorących udział w zdarzeniu.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wysokości wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentacją (być może to tu zawarta jest odpowiedź na pytanie, dlaczego kwota odszkodowania nie wystarcza na wszystkie naprawy) lub skorzystać z pomocy profesjonalistów – prawników lub rzeczoznawców. Zapraszamy do skorzystania z dopłaty do zaniżonego odszkodowania.