Bardzo często następstwem wypadku czy kolizji drogowej jest mniejsze lub większe uszkodzenie samochodu, czasem też dochodzi do jego całkowitego zniszczenia. Każdy poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego ma prawo domagać się wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy zdarzenia. To jaka kwota za zaistniałe szkody będzie mu należna powinna być właściwie oszacowana – to zadanie dla rzeczoznawcy komunikacyjnego. Skorzystanie z niezależnego rzeczoznawcy wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów – zatem czy warto zdecydować się na taki krok?
Co warto wiedzieć o pracy rzeczoznawcy samochodowego?
Rzeczoznawca jest specjalistą w dziedzinie nauk technicznych o specjalności samochodowej, posiadającym odpowiednie wykształcenie oraz specjalny certyfikat wydany przez akredytowane jednostki. Rzeczoznawcą nie może być osoba, która w przeszłości miała jakikolwiek zatarg z prawem i była karana.
Z usług niezależnego rzeczoznawcy może skorzystać każdy, kto chce sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało prawidłowych wyliczeń wartości szkód pojazdu.
Wycena szkody przez rzeczoznawcę – czy jest niezbędna?
Wypadku czy kolizje drogowe to najczęstsza przyczyna powstawania uszkodzeń pojazdów. Jeżeli do zdarzenia dochodzi z winy innego uczestnika ruchu drogowego, poszkodowany może domagać się zwrotu kosztu napraw z polisy OC winnego. Aby jednak do tego doszło, konieczne jest oszacowanie rozmiaru szkód i kosztów ich naprawy. Do tego niezbędne będzie sporządzenie opinii przez osobę do tego upoważnioną, czyli rzeczoznawcę samochodowego. Jego opinia jest niezbędna do tego, by mógł się rozpocząć proces likwidacji. Towarzystwa ubezpieczeniowe po zdarzeniu wysyłają do poszkodowanego swojego rzeczoznawcę, by ten oszacował i wycenił rozmiar szkód. Poszkodowany może jednak skorzystać też z opinii niezależnej jednostki i samodzielnie znaleźć osobę, która wyliczy wartość poniesionych strat.
Niezależny rzeczoznawca samochodowy – kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z jego usług?
Pomoc niezależnego rzeczoznawcy samochodowego w wielu sytuacjach może okazać się doskonałą decyzją, prowadzącą do uzyskania odszkodowania za uszkodzenia powstałe w wyniku zdarzenia drogowego w odpowiedniej wysokości.
Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy? Wiedza i doświadczenie niezależnego rzeczoznawcy będą przydatne między innymi w przypadkach, w których poszkodowani w zdarzeniach drogowych otrzymają od ubezpieczyciela zbyt niskie odszkodowania, które nie będą pozwalały na naprawę wszystkich powstałych w czasie wypadku czy kolizji zniszczeń. W takich wypadkach rzeczoznawca przygotowuje niezależną opinię z wyceną wartości naprawy wszystkich uszkodzeń, którą poszkodowany kierowca może przedstawić ubezpieczycielowi, dążąc do udowodnienia mu swoich racji, a tym samym wypłaty całej należnej mu kwoty.
Nie zawsze sytuacja, w której ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą z OC (przeznaczając tym samym samochód do kasacji), będzie rozwiązaniem korzystnym dla kierowcy. Dzieje się tak dlatego, że kierowcy wypłacona jest kwota odszkodowania, która jest pomniejszona o szacunkową wartość wraku. Niestety tu ubezpieczyciele nie zawsze podchodzą do sprawy uczciwie i zawyżają wartość wraku, przez co wypłacana jest suma znacznie niższa i tej należnej. Dlatego uzyskanie opinii niezależnego rzeczoznawcy samochodowego może pomóc uniknąć takiej sytuacji.
Kto pokrywa koszty ekspertyzy wykonywanej przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego?
Nie zawsze poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego kierowca będzie musiał sam pokrywać koszty wydania przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego opinii. Kiedy możliwy będzie zwrot tych kosztów? Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego ogłoszoną w 2019 roku „poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania”. Zgodnie z tym zapisem kierowca w uzasadnionych przypadkach może domagać się od ubezpieczyciela pokrycia kosztów opinii wydawanej przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego.