Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Czynniki wpływające na wysokość odszkodowania

Wysokość otrzymanego odszkodowania niestety bardzo często nie jest satysfakcjonująca i nie pozwala na pokrycie wszystkich zaistniałych w czasie zdarzenia drogowego szkód. Każdy kierowca, który uważa, że otrzymał zbyt niskie odszkodowanie, powinien  wiedzieć, na jakiej podstawie wyliczana jest wartość przyznanego zadośćuczynienia.

Zbyt niska wartość wypłaconego odszkodowania – dlaczego tak się dzieje?

Wielu kierowców przy odebraniu decyzji od ubezpieczyciela w sprawie wysokości przyznanego odszkodowania ma spory problem, ponieważ okazuje się, że ilość środków, jakie otrzymali, nie będzie wystarczająca do pokrycia wszystkich kosztów związanych z przeprowadzeniem niezbędnych napraw. Aby dowiedzieć się, dlaczego kosztorys został zaniżony, należy dokładnie przeanalizować decyzję wydaną przez zakład ubezpieczeń.

Najczęściej przyczyną zaniżenia wartości odszkodowania jest przyjęcie do obliczeń zaniżonych cen uszkodzonych części czy przyjęcie zbyt niskich kosztów robocizny.

Kolejna przyczyna zbyt niskiego odszkodowania to stwierdzenie szkody całkowitej – dochodzi do tego wtedy gdy ubezpieczyciel stwierdza, że dokonywanie napraw wyrządzonych szkód nie będzie opłacalne. W takim przypadku poszkodowany otrzymuje odszkodowanie w wysokości wartości pojazdu z dnia zdarzenia drogowego pomniejszone o wartość wraku. Nie jest to korzystne rozwiązanie dla kierowcy, gdyż nie będzie rekompensowało mu w pełni utraconej wartości auta.

Od czego zależna jest wysokość wypłaconego poszkodowanemu odszkodowania?

Podstawą wypłaty ubezpieczenia jest sporządzenie dokumentacji ustalającej zakres szkody, jej wielkości oraz wartość. Wszystko to ustalane jest przez ubezpieczającego. Rola ubezpieczyciela polega na sprawdzeniu zasadności jego roszczeń. To w interesie poszkodowanego leży jak najrzetelniejsze przedstawienie szkód, jakich doznał w wyniku zdarzenia drogowego. Od tego będzie zależne postępowanie ubezpieczyciela, co w konsekwencji będzie miało duży wpływ na wysokość przyznanego odszkodowania.

Wysokość odszkodowania zależna jest przede wszystkim od rozmiaru szkód. Dotyczy to nie tylko zniszczonego auta, ale również uszkodzeń ciała poniesionych przez uczestników zdarzenia drogowego. Należy również wiedzieć, że kwota zadośćuczynienia powinna być odpowiednio wyższa gdy kierowca sam musiał opłacić koszty holowania uszkodzonego pojazdu, w czasie zdarzenia doszło do uszkodzenia bagażu czy konieczne było wynajęcie auta zastępczego na czas oczekiwania na wykonanie wszystkich niezbędnych napraw.

W przypadku obrażeń ciała wysokość odszkodowania zależna jest od skali obrażeń ciała oraz czasu trwania uszczerbku na zdrowiu. W takim przypadku poszkodowany ma prawo nie tylko do zwrotu kosztów leczenia, ale również może liczyć na rekompensatę za poniesioną krzywdę. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli ubezpieczyciel uzna, że poszkodowany pośrednio był winny zaistniałemu zdarzeniu (np. kierował pod wpływem alkoholu), ubezpieczyciel może zmniejszyć wartość zasądzonego odszkodowania.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.