Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?

Stłuczka lub wypadek mogą się zdarzyć nawet najlepszym kierowcom. Choć wydawać by się mogło, że dzieli polisie OC i AC naprawa szkód nie powinna stanowić większego problemu, to jednak rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna. Dlaczego? Problem polega na tym,  że nawet 90% odszkodowań wypłacanych w Polsce jest zaniżona.

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?

Zaniżanie odszkodowań to dość powszechna praktyka. Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają wartość wypłacanego odszkodowania? Wynika to przede wszystkim z potrzeby oszczędności. Firmom wydaje się, że wypłacając zaniżone odszkodowania, będą mogli więcej zarobić. Jest to praktyka, z którą kierowcy walczą już od wielu lat, a każdego dnia do Rzecznika Finansowego wpływa mnóstwo skarg na ubezpieczycieli.

Skargi wynikają przede wszystkim z tego, że po otrzymaniu wypłaty ubezpieczenia kierowcy nie są w stanie całkowicie pokryć naprawy strat z pieniędzy, które zostały im przyznane.

Jakie metody zaniżania odszkodowań stosują ubezpieczyciele?

Ubezpieczyciele stosują kilka metod  zaniżania odszkodowania OC, wypłacając kierowcom znacznie mniej pieniędzy, niż jest to niezbędne do całkowitego pokrycia powstałych w wyniku zdarzenia drogowego strat.

Zaniżanie kosztorysu części

Ubezpieczyciel po zdarzeniu drogowym ocenia powstałe w jego wyniku szkody. Tworząc kosztorys, bierze pod uwagę części zamienne, a nie oryginalne. Te ostatnie jak wiadomo, są zdecydowanie droższe. Dlatego też kierowca, który naprawia pojazd na własną rękę i korzysta z części od producenta na problem z zapłatą za nie, gdyż nie wystarcza mu na to środków pozyskanych z ubezpieczenia.

Brak zwrotu kosztów za wynajem samochodu zastępczego

W przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych pojawia się problem ze zwrotem kosztów za wynajem samochodu zastępczego podczas likwidacji szkody. Jeżeli ubezpieczyciel zwraca koszty wynajmu pojazdu, najczęściej wartość wycenia na podstawie najniższych stawek rynkowych. Kolejny problem polega na tym, że opłaca wynajem przez zbyt krótki czas, aby w aucie wszystkie naprawy zostały wykonane.

Zaniżanie kosztów pracy

Bardzo często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają nie tylko wartość części zamiennych, ale również koszty robocizny zakładów naprawczych. W kosztorysie umieszczają wartości naprawy będące uśrednionymi kosztami. Efektem tego jest zaniżenie wartości naprawy uszkodzonego pojazdu u zdecydowanej większości kierowców.

Zaniżenie wartości rynkowej auta

Wielu ubezpieczycieli celowo zaniża wartość rynkową auta, nie uwzględniając w kosztorysie czynników, które mógłby zwiększać jego wartość (np.instalacja gazowa, niski przebieg). Ubiegając się o uzyskanie wyższego odszkodowania, kierowca koniecznie powinien wskazać wszystkie czynniki, które według niego sprawiają, że wartość auta jest wyższa od tej wskazanej przy szacowaniu szkód przez ubezpieczyciela.

Odmowa zwrotu kosztów za usługi wynajętych specjalistów

Ubezpieczyciele chcą zaoszczędzić na ubezpieczeniach dla poszkodowanych kierowców, w wielu sytuacjach odmawiają zwrotu kosztów za usługi wynajętych rzeczoznawców czy prawników. Tu kierowca powinien pamiętać o tym, że o zwrot takich kosztów może starać się wyłącznie wtedy, gdy korzystanie z usług specjalistów jest zasadne.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.