Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Jak sprawdzić poprawność kosztorysu naprawy pojazdu po wypadku?

W przypadku odszkodowań za szkody powstałe w wyniku wypadków czy kolizji drogowych jednym z najważniejszych dokumentów będących podstawą do dochodzenia roszczeń przez stronę poszkodowaną jest kosztorys naprawy samochodu. Co warto wiedzieć o zasadach sporządzania takiego dokumentu? Co powinien w sobie zawierać? W jaki sposób przekonać się, że został on sporządzony w sposób prawidłowy?

Kosztorys naprawy samochodu – najważniejsze informacje o dokumencie

Kosztorys naprawy samochodu jest dokumentem przygotowywanym po kolizji i stłuczce – jego celem jest przestawienie wysokości szkód, a tym samym oszacowanie wysokości należnego odszkodowania. Przygotowywany jest na podstawie ekspertyzy dokonanej przez wykwalifikowanego rzeczoznawcy (rzadziej ubezpieczyciele decydują się na wydanie opinii, bazując wyłącznie na zdjęciach czy zeznaniach bezpośrednich świadków zdarzenia).

Kosztorys naprawy samochodu najważniejsze elementy

Wycena szkód musi opierać się na umieszczeniu w dokumencie bardzo konkretnych danych dotyczących zarówno pojazdu poszkodowanego, jak i winnego zaistnienia całego zdarzenia (numery VIN, numery rejestracyjne, marki, modele, rok produkcji i przebieg). Dodatkowo w wycenie muszą znaleźć się możliwie jak najdokładniejsze opisy wszystkich szkód oraz szacowane koszty ich naprawy z uwzględnieniem kosztów zakupu oraz pracy mechanika samochodowego. Kosztorys musi zawierać także ceny wszystkich części i podzespołów, które będą podlegały naprawie lub wymianie na nowe.

Czy poszkodowany kierowca może sprawdzić, czy kosztorys napraw został przygotowany w sposób prawidłowy?

Niestety wśród ubezpieczycieli panuje powszechna praktyka zaniżania wartości wypłacanych poszkodowanym odszkodowań. Z tym można i należy walczyć. W jaki sposób? Tu ważne jest między innymi to, by dokładnie sprawdzać kosztorys napraw.  Wszelkie wykryte w nich błędy mogą być solidną podstawą w dochodzeniu swoich roszczeń. 

Jak rozpoznać, czy kosztorys naprawy pojazdu został sporządzony w sposób prawidłowy? 

Przede wszystkim należy poddać go bardzo szczegółowej analizie, najwięcej uwagi poświęcając na sprawdzenie tego, czy zawiera wszystkie niezbędne pozycje, czyli listę części zamiennych, koszty robocizny czy zużytych materiałów. Oczywiście należy także sprawdzić, czy wycena jest całkowicie zgodna z rodzajem uszkodzeń powstałych w pojeździe. 

Koszty zakupy części zamiennych można porównać z katalogami online lub skontaktować się bezpośrednio z serwisami, które bez większych problemów udzielają tego typu informacji. Do porównania należy mieć też na względzie obowiązujące w lokalnych warsztatach koszty robocizny.

Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, by analizować poprawność sporządzenia kosztorysu, warto to zadanie zlecić niezależnym ekspertom, którzy w żaden sposób nie są powiązani z ubezpieczycielem odpowiedzialnym za jego przygotowanie.

Kosztorys naprawy pojazdu, aby był uznany i wiarygodny musi zostać sporządzony zgodnie z obowiązującymi normami i standardami rynkowymi – w przeciwnym wypadku można go bardzo łatwo podważyć i wykazać ubezpieczycielowi, że wyliczone przez niego koszta naprawy są bezzasadne. 

Analizując kosztorys, należy również zwrócić uwagę na potencjalne dodatkowe koszty. Te mogą wynikać między innymi z naprawy ukrytych uszkodzeń czy wykonania dodatkowych przeróbek. 

Co jeszcze jest ważne? Wiele osób o tym zapomina, ale przy weryfikacji kosztów naprawy pojazdu należy brać pod uwagę także czas naprawy. Ten powinien być adekwatny do przedłożonego kosztorysu i zakres przeprowadzanych prac.

Kosztorys powinien mieć zawsze formę pisemną, a wszystkie wyceny i oszacowania stosownie udokumentowane. 

Analiza dokumentacji przedstawiającej kosztorys napraw powypadkowych wbrew pozorom nie jest trudna. Wymaga jednak nieco czasu, skupienia i dokładności, jednak warto to zrobić – dla własnego spokoju i pewności, że otrzymana kwota jest zgodna rzeczywistymi kosztami, jakie muszą zostać poniesione na wykonanie wszystkich niezbędnych napraw. 

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.