Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Jak wybrać warsztat do naprawy bezgotówkowej?

Kierowca, który został poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, ma prawo do naprawy uszkodzeń metoda gotówkową lub bezgotówkową. Ta ostatnia ze względu na to, że jest najwygodniejsza, wybierana jest przez poszkodowanych zdecydowanie najczęściej. Ubezpieczony ma prawo do wyboru warsztatu, w którym szkoda zostanie naprawiona w sposób bezgotówkowy. Czym należy kierować się w wyborze miejsca naprawy?

Naprawa bezgotówkowa – co warto o niej wiedzieć?

Dla wielu poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego bezgotówkowa likwidacja szkody jest wygodnym rozwiązaniem. W takich przypadkach za naprawę szkody odpowiedzialny jest ubezpieczyciel, który będzie musiał ponieść wszystkie niezbędne koszty do tego, by przywrócić pojazdowi sprawność. W takim przypadku naprawa może odbywać się w miejscu wyznaczonym przez ubezpieczyciela, albo w warsztacie lub stacji naprawczej wybranej przez poszkodowanego kierowcę. Niezależnie od tego, w jakim miejscy będzie się odbywała naprawa, zanim zostanie wykonana, pomiędzy stronami musi zostać zawarta stosowna umowa. Ta może mieć dwie formy:

  • cesję wierzytelności co oznacza, że poszkodowany przekazuje warsztatowi wszystkie prawa do odszkodowania. W tym przypadku rozliczeń kosztów naprawy będzie się odbywało pomiędzy ubezpieczycielem a warsztatem samochodowym
  • upoważnienia do odbioru odszkodowania. Poszkodowany kierowca musi na piśmie złożyć upoważnienie do tego, by w jego imieniu warsztat odebrał od ubezpieczyciela odszkodowanie na naprawę pojazdu. Taki dokument pozwala właścicielowi auta na zachowanie realnych praw do odszkodowania.

To który wariant będzie lepszy, zależy od indywidualnego przypadku i podejścia poszkodowanego do sprawy likwidacji szkody.

Jak wybrać najlepszy warsztat do naprawy szkody?

Wybierając warsztat samochodowy warto pamiętać o jednej istotnej zasadzie – każdy samochód potrzebuje dobrego mechanika, a nie dobrego znajomego. Dlatego wybierając mechanika, który naprawi szkody, należy kierować się przede wszystkim jego kompetencjami, a nie znajomością.

W przypadku nowszych pojazdów nie ma większego problemu ze znalezieniem miejsca do naprawy, ponieważ jeżeli obowiązuje jeszcze gwarancja na pojazd, w większości przypadków auta będą naprawiane w ASO.

Poszukując dobrego warsztatu, jeżeli sami nie mamy sprawdzonego miejsca, warto popytać wśród znajomych lub sprawdzić tematyczne fora internetowe uzyskując informacje o tym, gdzie najlepiej naprawiają usterki podobne do tych w naszym aucie.

Zanim wybierzemy warsztat do naprawy bezgotówkowej, w miarę możliwości warto do niego zajrzeć i poobserwować chwilę mechaników przy pracy, zobaczyć sprzęt oraz poznać podejście do klienta.

Dobrze jest chwile porozmawiać z mechanikiem – ten dobry będzie w stanie zwięźle i fachowy wyjaśnić co wymaga naprawy i w jako sposób usterki zostaną usunięte. Rzetelna osoba zawsze przygotuje klienta na to, czego może się spodziewać odnośnie naprawy. Profesjonaliści wszystko załatwiają formalnie, klient dokładnie będzie miał przedstawiony w umowie zakres naprawy. Żaden szanujący się warsztat nie będzie nawiązywał współpracy z poszkodowanym kierowcą tylko ”na słowo”.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.