Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Jakie dokumenty są niezbędne do skutecznego odwołania od decyzji ubezpieczyciela?

W Polsce każdego dnia dochodzi do wypadków i kolizji, efektem czego jest uszkodzenie pojazdów. Poszkodowany może domagać się odszkodowania wypłaconego z polisy sprawcy OC zdarzenia. Niestety często zdarza się, że wysokość wypłaty nie jest satysfakcjonująca i nie pozwala na opłacenie wszystkich napraw. Co wtedy? Wówczas można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to skutecznie, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozwiązanie sprawy. 

Termin i forma odwołania

Poszkodowany ma 3 lata na złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela (po tym czasie sprawa się przedawnia), jednak z praktycznego punktu widzenia im szybciej zostanie to zrobione, tym większe szanse na pomyślne rozwiązanie. Zwłoka w tym przypadku może znacząco utrudnić wyjaśnienie sprawy.

To ubezpieczyciel wskazuje formę, w jakiej można złożyć odwołanie. W większości przypadków można zrobić to:

  • ustnie, 
  • pisemnie,
  • drogą elektroniczną.

Decydując się na złożenie odwołania drogą elektroniczną, warto zwrócić uwagę na to, jaki adres zakład ubezpieczeń udostępnia do działu reklamacji.

Najwygodniejszą formą odwołania od decyzji ubezpieczyciela dla poszkodowanych jest droga pisemna lub elektroniczna – w takich wypadkach łatwiej jest się odnieść do argumentacji ubezpieczyciela, dodając swoje kontrargumenty tłumaczące, dlaczego według strony poszkodowanej wypłacone odszkodowanie jest zbyt niskie w stosunku do poniesionych strat.

Na rozpatrzenie odwołania ubezpieczyciel ma 30 dni. W przypadku skomplikowanych sytuacji czas ten może wydłużyć się do 60 dni, jednak składający odwołanie musi odpowiednio wcześnie o takiej sytuacji zostać poinformowany. 

Skuteczne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – co powinno zawierać? 

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, aby zostało uznane, musi spełniać pewne wymogi formalne tj. zawierać dane składającego odwołanie oraz dane ubezpieczyciela. Ponadto w dokumencie nie może zabraknąć istotnych danych takich jak numer likwidacji szkody, jakiej kwoty się domaga poszkodowany oraz uzasadnienia tłumaczącego, dlaczego pierwsza kwota zasądzona przez ubezpieczyciela jest za niska. 

Niezależnie od tego czy dokument przesyłany jest listownie, czy też drogą elektroniczną w piśmie lub tytule e-maila musi zostać wskazany numer znak identyfikujący zgłoszenie. Dla ułatwienia i przyspieszenia ewentualnej wypłaty warto w treści zamieścić również numer konta bankowego, na które powinna trafić wnioskowana kwota. 

Co jeszcze warto dołączyć do odwołania od decyzji ubezpieczyciela? 

Kluczowe znaczenie dla skuteczności odwołania ma jego skuteczne uzasadnienie. Te będzie bardziej wiarygodne i rzeczowe, jeżeli będzie zawierało dodatkowe dokumenty. Jakie? W zależności od sytuacji możliwości jest sporo, mogą być to między innymi:

  • rachunki i faktury za poniesione naprawy,
  • niezależna ocena rzeczoznawcy,
  • cenniki (robocizny, części zamiennych itp.),
  • korespondencja z ubezpieczycielem,
  • zdjęcia z miejsca zdarzenia i opinie świadków (jeżeli tacy oczywiście byli),
  • wszelkie inne dokumenty mogące potwierdzić zasadność wysuwanego roszczenia.

Oczywiście głównym dokumentem jest pismo odwoławcze, w którym prezentowane są argumenty dotyczące niezasadności poprzedniej decyzji wydanej przez ubezpieczyciela (warto w załącznikach dołączyć również jej pisemną kopię). 

Przygotowując odwołanie, poza przygotowaniem stosownej dokumentacji warto również zachować kopie wszystkich wysłanych dokumentów oraz notować daty ich wysyłki. To pozwoli kontrolować czas ubezpieczyciela, jaki ma on na wydanie decyzji i ustosunkowanie się do przesłanego mu odwołania.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.