Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania dopłaty do odszkodowania?

Każdy kierowca, który został poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, liczy na to, że otrzyma odszkodowanie w odpowiedniej wysokości, która pozwoli na pokrycie wszystkich wyrządzonych w wyniki wypadku czy kolizji szkód. Niestety w dalszym ciągu zbyt często ma miejsce sytuacja, w której wysokość odszkodowania została zaniżona, a pieniędzy nie wystarcza na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych napraw. Co w takim wypadku? W takich sytuacjach poszkodowany kierowca ma prawo do uzyskania dopłaty do odszkodowania. Wymaga to jednak dopełnienia pewnych formalności oraz dostarczenia niezbędnej dokumentacji.

Kto może uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Jest wielu poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, którzy jeśli uważają, że wysokość odszkodowania została zaniżona, mogą starać się o uzyskanie dopłaty do odszkodowania – wystarczy tylko spełnić określone warunki. Warto również podkreślić, że o dopłatę mogą starać się nie tylko kierowcy, którym nie starczyło na naprawę auta (ale w dalszym ciągu pozostaje w ich posiadaniu), taka rekompensata należy się również poszkodowanym, którzy zdążyli już sprzedać swoje auto.

Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o dopłatę do odszkodowania? Przede wszystkim:

  • wypłacona kwota musi być zbyt niska w stosunku do szkód wyrządzonych w trakcie zdarzenia drogowego,
  • od wydania decyzji przez ubezpieczyciela nie powinno upłynąć więcej niż 3 lata,
  • szkoda musi być rozliczana metodą kosztorysową,
  • przygotowany przez rzeczoznawcę kosztorys zawiera rażące błędy,
  • pomiędzy stronami nie została podpisana ugoda.

Dopłata do odszkodowania należy się zarówno w przypadku szkody częściowej jak i całkowitej.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania? Jakie dokumenty należy przygotować?

Uzyskanie dopłaty do odszkodowania wymaga spełniania kilku prostych formalności w tym dostarczenia niezbędnej dokumentacji, aby mogła zostać ona przeanalizowana przez specjalistów w celu ustalenia, w jakim stopniu kwota odszkodowania została zaniżona.

Zgłoszenie chęci uzyskania dopłaty powinno zawierać dokumenty związane z wypadkiem, z likwidacją szkody przez ubezpieczyciela, dla szybszego rozpatrzenia sprawy dobrze jest dostarczyć również dokładny opis zdarzenia, wraz z relacjami świadków lub dokumentacją fotograficzną, o ile taka oczywiście została wykonana.

Uzyskanie dopłaty do odszkodowania wbrew pozorom jest prostą procedurą, z całą pewnością mniej czasochłonna i stresującą niż odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela (co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów).

Zgłoszenie chęci uzyskania dopłaty nie wymaga żadnych nowych dokumentów. Wystarczą jedynie te związane z samą szkodą i jej likwidacją. W związku z tym konieczne będzie dostarczenie:

  • kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę (opcjonalnie wycenę warsztatu),
  •  decyzji ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania,
  • wszystkich dokumentów związanych z rozmiarami szkód (np. zdjęcia zniszczonego auta).

Dokumentów nie jest dużo, jednak są one bardzo ważne dla uzyskania dopłaty. Warto przekazać wszystkie posiadane, które są bezpośrednio powiązane ze szkodą – to znacząco przyspieszy uzyskanie dopłaty, a przy tym zwiększy szansę na to, że będzie ona w sprawiedliwej wysokości.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.