Wypadki i kolizje drogowe z pewnością nie należą do tych najprzyjemniejszych zdarzeń. Mogą stanowić prawdziwe źródło problemów – szczególnie w przypadku niewłaściwego zgłoszenia szkody, co może znacząco opóźnić uzyskanie odszkodowania za straty poniesione w wyniku zdarzenia drogowego.
Jakie formalne błędy w zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela pojawiają się najczęściej?
W przypadku kolizji czy wypadków bardzo ważne jest właściwe wypełnienie stosownej dokumentacji. Dzięki uniknięciu błędów formalnych poszkodowani w zdarzeniu drogowym nie będą narażali się na kolejne stresujące sytuacje związane z niedopełnieniem obowiązków, co może negatywnie wpłynąć na proces likwidacji szkody. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w dokumentacji przekazywanej ubezpieczycielom po zdarzeniach drogowych? To przede wszystkim:
- niekompletne informacje – w zgłoszeniu często brakuje istotnych (które są obowiązkowe) informacji takich jak dane osobowe, dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny);
- błędne dane kontaktowe – wpisanie niewłaściwych danych kontaktowych utrudnia ubezpieczycielowi kontakt ze sprawcą zdarzenia/poszkodowanym, czego efektem może być znaczące wydłużenie procesu likwidacji szkody;
- przypisywanie winy bez dowodów – w wielu przypadkach zdarza się, że poszkodowani przypisują innemu uczestnikowi zdarzenia winę za zaistniałą sytuację, chociaż nie posiadają na to rzetelnych i konkretnych dowodów;
- pominięcie świadków zdarzenia – jeżeli są osoby, które mogą potwierdzić przebieg zdarzenia, warto umieścić ich dane w powypadkowej dokumentacji, która będzie przekazana do ubezpieczyciela;
- mało precyzyjny opis okoliczności zdarzenia – w sytuacji stresującej ciężko może być o to zadbać, jednak precyzyjne określenie okoliczności zdarzenia jest niezwykle istotne przy uniknięciu nieporozumień i ustaleniu odpowiedzialności za poniesione szkody. Poza samym opisem w dokumentacji szkody warto zawrzeć również zdjęcia i inne dowody pozwalające szybko ustalić winnego.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że opóźnienia w zgłoszeniu szkody również mogą działać na niekorzyść poszkodowanego i spowodować odrzucenie roszczenia przez ubezpieczyciela. Wówczas dochodzenie należnego za kolizję czy wypadek odszkodowania może być czasochłonne, stresujące i wymagać sporo wysiłku.
Czasem może zdarzyć się tak, że błędem dokumentacji będzie wyłącznie niedopasowanie się do wymagań ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe często mają swoje specyficzne wymagania co do treści i formy zgłoszenia szkody. Dobrze jest to sprawdzić jeszcze przed złożeniem dokumentacji, co pozwoli uniknąć zbędnego stresu.
Nie jest to często popełniany błąd, jednak niekiedy zdarza się, że uczestnicy zdarzenia mylą ubezpieczenie OC z AC. Pierwsze jest obligatoryjne dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, natomiast AC nie jest obowiązkowe – to sam kierowca decyduje o to, czy chce je posiadać, czy nie. Odszkodowanie za zdarzenie drogowe wypłacane jest z polisy sprawcy zdarzenia. Natomiast sprawca jeśli ma AC również może uzyskać z tego tytułu zadośćuczynienie za wyrządzone szkody.
Co warto zrobić przed zgłoszeniem szkody?
Błędów w dokumentacji zgłoszenia szkody można uniknąć. Wystarczy tylko dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, z którego ma być likwidowana szkoda. To jeden z najważniejszych etapów, a informacje na nim zdobyte pozwolą dobrze się przygotować do szybkiego i bezproblemowego uzyskania odszkodowania za szkody poniesione w wyniku zdarzenia drogowego.
Zanim stosowna dokumentacja zostanie złożona do ubezpieczyciela, należy sprawdzić, czy na pewno zawiera wszystkie niezbędne elementy. Bez istotnych danych stron biorących udział w zdarzeniu czy informacji dotyczących pojazdów uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe. Aby uniknąć problemów, należy z dużą starannością zadbać także o dokładny opis okoliczność zdarzenia, jego dokładną dokumentację (mogą być zdjęcia) oraz jeżeli jest taka możliwość, w dokumentacji należy umieścić dane świadków, którzy będą mogli potwierdzić okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia.