Niestety zaniżanie wysokości odszkodowań przez ubezpieczycieli w dalszym ciągu stanowi powszechną praktykę. Dane mogą nieco przerażać, bowiem szacuje się, że nawet w 90% przypadków kierowcy otrzymują odszkodowanie w wysokości znacznie niższej, niż jest im to zależne. W takim przypadku można skorzystać z możliwości uzyskania dopłaty do odszkodowania, należy jednak pamiętać o tym, jakie warunki w takim przypadku muszą zostać spełnione.
Kto może uzyskać dopłatę do odszkodowania?
Tak naprawdę starać się o dopłatę do odszkodowania może każdy kierowca, który uważa, że wypłacona mu suma jest niewystarczająca na pokrycie wszystkich wyrządzonych w czasie zdarzenia drogowego szkód. Warto wspomnieć, że nawet jeżeli auto zostało już sprzedane, poszkodowany w dalszym ciągu może starać się uzyskać dopłatę do odszkodowania. Najważniejsze jest to, by był on właścicielem auta w czasie, w którym doszło do zdarzenia.
Istnieją pewne ściśle określone warunki, które muszą zachodzić, aby można było starać się o uzyskanie dopłaty do odszkodowania.
O dopłatę można starać się w przypadku, gdy:
- wypłacone odszkodowanie nie wystarczyło na pokrycie wszystkich szkód powstałych w wyniku zdarzenia drogowego,
- od decyzji wydanej przez ubezpieczyciela nie minęły jeszcze 3 lata,
- szkoda rozliczona była kosztorysowo,
- w kosztorysie wykryto błędy,
- gdy pomiędzy stronami nie została zawarta ugoda.
O dopłatę do odszkodowania można starać się niezależnie od tego, czy doszło do szkody częściowej, czy całkowitej.
Jak starać się o dopłatę do odszkodowania?
Wbrew pozorom procedura uzyskania dopłaty do odszkodowania jest dość prosta. Wystarczy przesłać zgłoszenie oraz zebrać dokumenty związane z wypadkiem, potrzeba będzie także dokumentacja szkody i jej likwidacji. Dla ustalenia tego, czy rzeczywiście doszło do zaniżenia wartości odszkodowania przez ubezpieczyciela, niezbędne będzie również przedstawienie dokładnego opisu zdarzenia, najlepiej popartego zdjęciami – to przyspieszy całą procedurę.
Warto wiedzieć, że procedura uzyskania dopłaty do odszkodowania jest znacznie prostsza i mniej czasochłonna niż pisania odwołania od decyzji ubezpieczyciela (to dodatkowo w wielu przypadkach związane jest z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów).
Po złożeniu wniosku o dopłatę do odszkodowania jest on wnikliwie analizowany przez specjalistów, którzy obliczają wartość odszkodowania. To właśnie na jej postawie wypłacana jest różnica, czyli dopłata do odszkodowania.
Każdy kierowca, który uważa, że otrzymał zbyt niskie odszkodowanie, powinien starać się o uzyskanie dopłaty. To nic nie kosztuje, za to można odzyskać należne za szkodę pieniądze. Warto pamiętać jedynie o spełnieniu kilku istotnych warunków, bez których walka o dopłatę nie będzie możliwa. Sam proces analizy wniosku i przyznania dopłaty nie trwa długo – w większości przypadków będzie o maksymalnie kilka dni.
Wiele osób obawia się starać o dopłatę do odszkodowania obawiając się konsekwencji. To błędne założenia, w tym przypadku ryzyko nie istnieje, a otrzymana dopłata w żaden sposób nie będzie wpływała na wysokość składek OC.