Wypadki i kolizje na polskich drogach mają miejsce każdego dnia. Z całą pewnością nie jest to zdarzenie przyjemne. Poszkodowany, który w wyniku zdarzenia ponosi straty, ma prawo do uzyskania stosownej rekompensaty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że może to być nie tylko odszkodowanie na naprawę uszkodzeń powstałych w pojeździe.
Na jakie jeszcze świadczenia może liczyć poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego?
Świadczenia po wypadku drogowym – na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani?
Następstwa zdarzeń drogowych to temat bardzo rozbudowanym, o którym można wiele powiedzieć. Ze względu na złożoność i na to, że jest to dość szeroka tematyka, warto zdawać sobie sprawę z tego, że poszkodowany w zależności od okoliczności i poniesionych start może starać się o różne świadczenia – nie tylko o wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy zdarzenia.
O jaką rekompensatę może starać się strona poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego?
Zadośćuczynienie
W sytuacji gdy dochodzi do uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia poszkodowany może domagać się wypłaty zadośćuczynienia pieniężnego za poniesioną krzywdę. W takich przypadkach analizowana jest bardzo dokładnie sytuacja strony poszkodowanej z uwzględnieniem szeroko rozumianego cierpienia fizycznego i psychicznego. W ustalaniu wysokości zadośćuczynienia istotne znaczenie ma również to, czy skutki zdarzenia wywołały u poszkodowanego ograniczenia w życiu codziennym, planach życiowych czy sferze zawodowej.
Renta
Co w przypadku, gdy obrażenia poszkodowanego są na tyle poważne, że nie jest on w stanie funkcjonować tak jak przed wypadkiem i musi zmienić sytuację zawodową lub całkowicie zrezygnować z pracy? W takich przypadkach poszkodowany ma prawo ubiegać się o rentę, która ma pokrywać straty wynikające z niemożności podjęcia zatrudnienia.
Zwrot kosztów leczenia
W zależności od stopnia uszkodzenia ciała i utrudnień w życiu zawodowym i prywatnym, jakie wynikają z takiego stanu, poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego ma prawo domagać się zwrotów kosztów leczenia. Obejmuje to między innymi koszt zakupy leków, rehabilitacji czy zakupu/ wynajmu sprzętu medycznego.
Zwroty kosztów leczenia obejmują również wydatki na dojazdy do placówek medycznych, w których odbywają się badania lub przeprowadzana jest rehabilitacja.
Wydatki na pomoc osoby trzeciej
Wiele osób nie ma świadomości tego, że będąc stroną poszkodowaną w wypadku, w przypadku niezdolności do samodzielnego funkcjonowania na co dzień, mogą starać się o uzyskanie pokrycia kosztów wydatków poniesionych na pomoc osoby trzeciej.
Wydatki na pogrzeb
Jeżeli w wyniku wypadku na drodze dojdzie do śmierci, w takich wypadkach najbliżsi zmarłego mogą starać się o zwrot kosztów poniesionych na organizację pogrzebu.
Odsetki ustawowe
Ubezpieczyciela obowiązują określone ramy czasowe, w czasie których musi wydać decyzję oraz wypłacić odszkodowanie. Jeżeli nie wywiąże się ze swojego obowiązku, wówczas strona poszkodowana może domagać się o wypłatę nie tylko opóźnionego odszkodowania, ale również odsetek za opóźnienie w wypłacie.
Czy poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego może skorzystać z każdego świadczenia?
Choć lista świadczeń, z których mogą skorzystać poszkodowani w wyniku zdarzenia drogowego, jest dość długa, warto mieć świadomość tego, że nie każde świadczenie będzie się należało każdej osobie będącej stroną poszkodowaną. Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. W zależności od okoliczności proces dochodzenia roszczeń może być mniej lub bardziej skomplikowany. To jak będzie wyglądała droga do dochodzenia swoich roszczeń, zawsze uzależnione jest od indywidualnej sytuacji, okoliczności w jakich doszło do zdarzenia oraz skutków jego zaistnienia.