Poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, który otrzymał za niskie odszkodowanie, ma prawo starać się o uzyskanie do niego dopłaty. Można zrobić to samodzielnie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Kiedy warto udać się po pomoc do firmy zajmującej się pozyskiwaniem dopłaty do odszkodowania?
Jak wygląda proces uzyskania dopłaty do odszkodowania?
Jeżeli mamy przeczucie, że otrzymaliśmy za niskie odszkodowanie lub za pieniądze od ubezpieczyciela nie możemy wykonać wszystkich niezbędnych napraw, wówczas warto starać się o uzyskanie dopłaty do odszkodowania. W tym celu należy zgłosić się do profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje i przedstawić pełną dokumentację związaną z wypadkiem i kosztorysem napraw. Wszystkie dokumenty zostaną poddane skrupulatnej analizie.
Gdy specjalista zdecyduje, że odszkodowanie zostało wypłacone w zbyt niskiej wartości, proponuje odpowiednią kwotę dopłaty, która ma pokryć różnicę pomiędzy sumą otrzymaną a sumą należną. Jeżeli zgodzimy się z wysokością dopłaty, wówczas nawiązywana jest umowa, podpisywana cesja wierzytelności (zbycia praw do wyższego odszkodowania), a pieniądze wypłacane są najszybciej, jak to tylko będzie możliwe.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że firmy zajmujące się dopłatami do odszkodowań nie tylko samodzielnie analizują każdą sprawę, ale również weryfikują sprawę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Chodzi przede wszystkim o informacje dotyczące historii pojazdu, zgodności kwoty czy zweryfikowania tego, czy pomiędzy stronami nie została wcześniej zawarta ugoda.
O dopłatę do odszkodowania można starać się przez 3 lata, licząc od dnia wystąpienia szkody.
Dlaczego warto walczyć o dopłatę do odszkodowania?
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości (odpowiednio uzasadnione), co do wysokości wypłaconego odszkodowania warto podjąć odpowiednie kroki zmierzające do uzyskania do niego dopłaty.
Jakie są przesłanki do tego, że mogło dojść do zaniżenia odszkodowania? Jest ich całkiem sporo, a do tych, z którym poszkodowani kierowcy muszą mierzyć się najczęściej, można zaliczyć:
- niezgodności kosztorysu z przepisami,
- brak możliwości sprzedaży wraku po cenie wyznaczonej przez ubezpieczyciela,
- brak możliwości naprawienia wszystkich szkód w pojeździe, które powstały w wyniku zdarzenia drogowego przez niewystarczającą ilość środków pieniężnych.
Towarzystwa ubezpieczeniowe niestety zbyt często zaniżają wartość odszkodowania. To niezbyt etyczna i nie do końca legalna praktyka, z którą należy koniecznie walczyć. Dlatego przy nawet najmniejszych wątpliwościach warto skorzystać z pomocy specjalisty – Zaniżona Szkoda oferuje darmową analizę dokumentów. Przekazując firmie kosztorys i pełną dokumentację powypadkową w ciągu 72 h otrzymamy odpowiedź, czy wysokość odszkodowania, jakie otrzymaliśmy ubezpieczyciela, jest adekwatna do wyrządzonych szkód. Jeżeli nie można rozpocząć proces pozyskiwania dopłaty do odszkodowania.