Na polskich drogach każdego dnia dochodzi nawet do setki stłuczek samochodowych, czego efektem są różnego rodzaju szkody, które wymagają poniesienia mniejszych lub większych nakładów finansowych. Poszkodowany nie musi pokrywać kosztów napraw samodzielnie – ma prawo ubiegać się o to, by spowodowane straty zostały naprawione z polisy OC sprawcy.
Kolizja dorogowa – oficjalna definicja
Za kolizje drogową uznawane jest zdarzenie, w którym dochodzi do nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następstwem kolizji może być materialna strata np. w postaci uszkodzeń pojazdów. W tym przypadku nie dochodzi do poważnych uszkodzeń ciała. Aby zdarzenie zostało uznane za kolizje, jego uczestnicy nie mogą mieć ciężkich urazów.
W przypadku kolizji (zupełnie inaczej niż przy wypadkach drogowych) strony uczestniczące w zdarzeniu mogą rozwiązać sprawę bez udziału policji, jeżeli nie ma wątpliwości co do tego, kto jest sprawcą, a ten nie uchyla się od poniesienia konsekwencji za swój czyn.
Jak postąpić, gdy dojdzie do kolizji drogowej?
Kolizja nie jest działaniem celowym, a nieumyślnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa prowadzących do zaistnienia zdarzenia drogowego, którego konsekwencją są szkody materialne. Może się ona przydarzyć każdemu, nawet najlepszemu kierowcy, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak należy się zachować po wstąpieniu takiego incydentu.
Po kolizji należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, koniecznie w miejscu, w którym nie będzie on stwarzał zagrożenia dla innych uczestników zdarzenia. Jeżeli w zdarzeniu uczestnicy ponieśli jakieś widoczne obrażenia lub skarżą się na nie najlepsze samopoczucie, zanim zostaną wszczęte dalsze działania, niezbędne jest wezwanie na miejsce służb medycznych i w tym wypadku niezbędna będzie również obecność policji (jeżeli nikt nie odnosi uszkodzeń ciała, obecność funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia nie będzie konieczna). Jeżeli strony zgadzają się co do winy, konieczne jest spisanie oświadczenia o kolizji, w którym koniecznie muszą znaleźć się:
- dane osobowe uczestników incydentu,
- dokładny opis zdarzenia (najlepiej z dokumentacją fotograficzną przedstawiającą dokładnie skalę powstałych zniszczeń),
- dane pojazdów (numery rejestracyjne, numer polisy, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego).
Oświadczenie musi być podpisane przez obie strony uczestniczące w kolizji. To bardzo ważne, ponieważ brak jakiejś informacji czy podpisu może sprawić, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty należnych z polisy OC sprawcy środków argumentując to brakami formalnymi w zgłoszeniu.
UWAGA! To poszkodowany powinien zgłosić ubezpieczycielowi fakt zaistnienia szkody, nigdy nie powinien robić tego sprawca zdarzenia. Szkodę w zależności od preferencji można zgłosić na kilka sposobów: osobiście, listownie, telefonicznie lub drogą elektroniczną (mailowo lub za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej zakładu ubezpieczeń).
Zgłoszenie kolizji do firmy ubezpieczeniowej
Jak wiadomo, to poszkodowany powinien zgłosić fakt zaistnienia szkody do ubezpieczyciela. Wbrew pozorom nie jest to trudne i skomplikowane zadanie, choć może się takie wydawać osobom, które będą to robiły po raz pierwszy.
Zanim poszkodowany zgłosi szkodę, powinien zebrać całą niezbędną dokumentację. Oczywiście najważniejsze jest oświadczenie oraz dokumentacja z miejsca zdarzenia, czasem jednak konieczne może być dostarczenie dodatkowych dokumentów np. notatki policyjnej, jeżeli na miejsce zdarzenia został wezwany patrol.
Po zebraniu i dostarczeniu dowolną formą wszystkich dokumentów należy oczekiwać na decyzję ubezpieczyciela. Proces likwidacji szkody rozpoczyna się w momencie zgłoszenia sytuacji. Jeżeli jest taka potrzeba, u poszkodowanego w czasie trwania procesu pojawi się również rzeczoznawca, aby oszacować skalę wyrządzonych szkód. Na wydanie decyzji w standardowych przypadkach ubezpieczyciel ma 30 dni, licząc od momentu dostarczenia mu pełnej dokumentacji.
Likwidacja szkody a brak ważnego OC sprawcy zdarzenia
Zgodnie z polskimi przepisami to z polisy OC (która dla przypomnienia dla każdego kierowcy jest obowiązkowa) sprawcy zdarzenia pokrywane są koszty napraw powstałych w wyniku kolizji drogowej. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca nie miał ważnej polisy OC? W takim wypadku poszkodowany nadal ma prawo do odszkodowania – w takich wypadkach środki wypłacane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). W takim wypadku zgłoszenie szkody tak jak w standardowym przypadku kierowane jest do ubezpieczyciela, który pomimo ważnej polisy sprawcy jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Warto jednak podkreślić, że z wypłaty z UFG mogą skorzystać jedynie kierowcy nieposiadający dodatkowej polisy dobrowolnej (np. AC).
Kolizja drogowa to codzienne zdarzenie na polskich drogach. Może zdarzyć się każdemu, dlatego tak ważne jest, by w przypadku gdy do niej dojdzie zachować spokój oraz wiedzieć, w jaki sposób postąpić, aby uzyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy zaistniałej sytuacji.