Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Kolizja i brak oświadczenia sprawcy – co w tej sytuacji?

Jeżeli na miejsce zdarzenia drogowego nie zostaje wezwany patrol policji, należy pamiętać o tym, że istotne znaczenie będzie miało sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji. Dlaczego sporządzenie tego dokumentu jest tak ważne? Otóż bez niego poszkodowanemu w wyniku zdarzenia drogowego ciężko będzie uzyskać należne mu z odszkodowania pieniądze. Niestety może zdarzyć się tak, że sprawca odmówi sporządzenia takiego dokumentu lub wręcz ucieknie z miejsca zdarzenia. Co zrobić w takim przypadku? Jak postępować, aby mimo wszystko uzyskać należne z odszkodowania środki?

Poszukiwania świadków zdarzenia

Winny uciekł z miejsca zdarzenia, a może nie chciał spisać oświadczenia? W takim przypadku ratunkiem mogą być świadkowie. Dlatego też poszkodowany powinien zadbać o spisanie ich oświadczeń. Nie musi być ich wielu, najczęściej wystarczy tylko potwierdzenie 1-2 osób (przechodnie, inni kierowcy), które wskażą, kto był odpowiedzialny za zaistniałą sytuację.

W oświadczeniu koniecznie muszą być wskazani uczestnicy kolizji, okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, kierunek poruszania się pojazdów, bardzo ważne jest także zaznaczenie, czy któryś z uczestników zdarzenia drogowego nie złamał przepisów prawa. Warto pamiętać, że im opis jest dokładniejszy, tym ubezpieczyciel szybciej rozstrzygnie sprawę.

Oświadczenie powinno zawierać także dane świadka, czyli imię i nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy. Dokumentu musi być odręcznie podpisany.

Monitoring miejsca zdarzenia

Poza świadkami zdarzenia w ustaleniu winy sprawcy pomocny może być również monitoring. Ten jest bezstronny i pokazuje dokładny przebieg zdarzenia, więc dla ubezpieczyciela będzie wiarygodnym potwierdzeniem tego, kto jest winny zaistniałej sytuacji.

Dlatego też jeżeli winny uciekł lub odmówił spisania oświadczenia o winie, warto zorientować się, czy w okolicy, w której doszło do zdarzenia, nie znajduje się monitoring. Zapisy z kamer udostępniane są na wniosek, w którym należy zawrzeć swoje dane, czas zdarzenia oraz powód złożenia wniosku.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Poza poszukiwaniem okolicznego monitoringu oraz świadków zdarzenia drogowego warto również zadbać o wykonanie zdjęć. Na tych koniecznie należy uwiecznić miejsce wypadku, ustawienie samochodów względem siebie, a jeśli się uda także tablice rejestracyjne sprawcy. Warto również zrobić dokładne zdjęcia obrazujące rozmiar powstałej szkody – na tej podstawie specjaliści pracujących w ubezpieczalni czasem są w stanie stwierdzić, czy uszkodzenia powstały z winy kierowcy prowadzącego pojazd, czy innego uczestnika ruchu drogowego.

Wideorejestratory

Dla każdego kierowcy przydatnym narzędziem jest wideorejestrator. To urządzenie, które w wypadku zdarzeń drogowych jest wiarygodnym źródłem informacji o tym, kto zawinił w danej sytuacji. Z tego też powodu każdy kierowca powinien rozważyć jego zakup – dzięki temu będzie miał szansę na uniknięcie wielu przykrych zdarzeń.

Warto jednak pamiętać, że dla ubezpieczyciela czy policji nagranie musi być dobrej jakości – tylko wtedy będzie mogło zostać uznane za dowód.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.