Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Kolizja parkingowa – co warto wiedzieć?

Wiele mniejszych lub większych uszkodzeń pojazdów powstaje na parkingach – z taką sytuacją przynajmniej raz miał do czynienia niemal każdy kierowca. Jak należy się zachować w czasie wystąpienia szkody parkingowej? Czy podobnie jak przy kolizji drogowej, tak i w tym przypadku poszkodowany kierowca ma prawo otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy?

Czym jest szkoda parkingowa? Czym się różni od stłuczki drogowej?

Warto wiedzieć, że kolizja na parkingu jest takim samym zdarzeniem jak każde inne, dlatego w tym przypadku zasady postępowania są dokładnie takie same jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego. Oznacza to, że przy zdarzeniu parkingowym strona poszkodowana również ma prawo do uzyskania odszkodowania na naprawę powstałych uszkodzeń z polisy OC sprawcy.

Czy przy szkodzie parkingowej konieczny jest udział policji? Tu sprawa przedstawia się nieco inaczej niż w przypadku zdarzenia drogowego. To czy potrzebna będzie ingerencja patrolu, czy też nie w dużej mierze zależy od rodzaju parkingu, na którym doszło do zdarzenia oraz od tego, czy sprawca jest znany, czy zbiegł z miejsca zdarzenia.

Jak postępować przy stłuczce parkingowej?

To jak należy postępować przy stłuczce parkingowej, w dużej mierze zależne jest od tego, czy znany jest sprawca zdarzenia, czy też nie.

Postępowanie gdy sprawca jest znany

Gdy sprawca szkody jest znany, załatwienie sprawy naprawy szkody nie powinno dostarczać zbyt wiele trudności. Wystarczy oświadczenie o uszkodzeniu auta na parkingu i podpisu obu stron. W tym przypadku wystarczy tylko pamiętać o tym, by zawierało ono najważniejsze informacje.

W oświadczeniu musi się znaleźć przede wszystkim:

  • data i miejsce powstania szkody,
  • dane uczestników zdarzenia (imiona, nazwiska, PESEL, adres zamieszkania),
  • okoliczności zdarzenia,
  • dokładny opis powstałych uszkodzeń,
  • dane samochodów (zarówno sprawcy jak i poszkodowanego – należy podać przede wszystkim numery rejestracyjne, numery polis, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego).

Podobnie jak w przypadku kolizji drogowej tak i na parkingu warto zrobić zdjęcia, aby udokumentować nie tylko okoliczności zdarzenia, ale również i jego skutki.

Postępowanie gdy sprawca nie jest znany

Bardzo często niestety zdarza się tak, że sprawca szkody parkingowej nie jest znany. Co zrobić w takim przypadku? Z oczywistych względów nie można spisać oświadczenia sprawcy kolizji, dlatego by nie mieć większych trudności z uzyskaniem odszkodowania należy wezwać policję i jeżeli jest to możliwe zebrać świadków oraz sprawdzić, czy miejsce, w którym znajdował się pojazd, było objęte monitoringiem. Jeśli tak, to znalezienie sprawcy szkody nie powinno być trudne.

Co jednak w przypadku, gdy na parkingu nie ma monitoringu, a i znalezienie świadków zdarzenia nie jest możliwe? Nie da się ukryć, że znalezienie sprawcy takim przypadku będzie w zasadzie niemożliwe. W tej sytuacji kierowca musi sięgnąć do własnych środków na naprawę uszkodzeń bądź skorzystać z polisy AC, pod warunkiem jednak, że ma taką wykupioną.

Jak powinniśmy się zachować, gdy spowodujemy szkodę parkingową?

Jeżeli sami spowodujemy szkodę parkingową, nigdy nie uciekajmy z miejsca zdarzenia. To może nieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji nie tylko w postaci ukarania przez policję gdy ta ustali naszą tożsamość. Ubezpieczyciel zgodnie z przepisami w przypadku sprawców uciekających z miejsca zdarzenia może zażądać od winnego uciekającego z miejsca kolizji zwrot wartośći odszkodowania, jakie wypłacone zostało poszkodowanemu.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.