Naprawa bezgotówkowa jest jednym ze sposobów na rozliczenie kosztów naprawy pojazdu, pomiędzy warsztatem a ubezpieczycielem. Właściciel pojazdu musi jedynie wstawić je go warsztatu, a następnie odebrać – kosztu usługi powinny zostać pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ponadto, aby w ogóle do naprawy doszło, właściciel warsztatu musi zaakceptować przedstawiony przez ubezpieczyciela kosztorys.
Naprawa bezgotówkowa – co warto wiedzieć?
W przypadku napraw bezgotówkowych podstawą do wypłaty odszkodowania będą faktury VAT sporządzone przez warsztat. Serwisanci zgodnie z wcześniejszym kosztorysem, który otrzymali od ubezpieczyciela, będą musieli zlikwidować usterki w granicach ustalonej ceny. W takim przypadku poszkodowany nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Istotne jest to, by zaproponowana kwota odszkodowania była na tyle wysoka, by umożliwiła naprawę wszystkich szkód.
Bezgotówkowa forma likwidacji szkód ma wiele zalet, między innymi pozwala na wykonanie kompleksowego serwisu w jednym miejscu. Ponadto wszystkie formalności zostaną załatwione pomiędzy warsztatem a ubezpieczycielem, właściciela auta musi tylko zadbać o dostarczenie i odebranie auta z naprawy. Warto również podkreślić, że w przypadku bezgotówkowej naprawy szkód ryzyko, że wysokość odszkodowania zostanie zaniżona, jest znikome.
Kosztorys naprawy bezgotówkowej sporządzany jest na podstawie oględzin w warsztacie – prace naprawcze nie ruszą, jeżeli nie zostanie on zaakceptowany przez każdą ze stron. Dodatkowo warto również podkreślić, że decydując się na naprawę bezgotówkową, poszkodowany kierowca może skorzystać z polecenia ubezpieczyciela, może również samodzielnie wybrać warsztat, w którym auto zostanie naprawione.
Czy zawsze można skorzystać z bezgotówkowej naprawy samochodu z OC sprawcy?
Bezgotówkowa naprawa auta będzie możliwa w większości przypadków pod warunkiem jednak, że nie doszło do szkody całkowitej. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić możliwości skorzystania z takiej formy naprawy pojazdu. Odmowa jest całkowicie zgodna z przepisami – kwestia ta została uregulowana orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2006 roku.
Warto tu wspomnieć również o tym, że za szkodę całkowitą należy rozumieć sytuację, w której koszty naprawy auta będą znacznie przewyższały jego wartość w dniu zdarzenia.
Naprawa bezgotówkowa – komu warto powierzyć swój pojazd?
Nie ma co ukrywać, dla które osób zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia drogowego, a ich pojazdy nie nadaje się do użytku, naprawa bezgotówkowa jest naprawdę korzystnym i wygodnym rozwiązaniem. Tu jednak pojawia się dość istotne pytanie – skorzystać z miejsca wskazanego przez ubezpieczyciela czy znaleźć warsztat na własną rękę? Zdecydowanie warto wybrać samodzielnie miejsce, w którym auto zostanie naprawione. Najlepiej oddać je pod opiekę specjalistów zatrudnionych w ERES Garage. To zespół doświadczonych specjalistów, z ogromną wiedzą i pasją do motoryzacji, którzy są w stanie naprawić niemal każdą szkodę. Dewizą ERES Garage jest sprawne auto i zadowolenie klienta, dlatego ekipa jest profesjonalna i dokłada wszelkich starań, aby każdą usługę zrealizować na bardzo wysokim poziomie.