Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Odmowa wypłaty odszkodowania – jakie mogą być przyczyny i jak się odwołać?

Wypadek i kolizja to stresujące wydarzenia. Niestety często poszkodowani muszą liczyć się z dodatkowymi problemami, jeżeli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Co zrobić w takim wypadku? Jak odzyskać należne pieniądze na naprawę wszystkich powstałych w wyniku zdarzenia szkód? 

Odmowa wypłaty odszkodowania – czy to legalne? 

Ubezpieczenie OC w Polsce dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Ubezpieczony na podstawie zawartej z ubezpieczycielem umowy ma prawo oczekiwać wypłaty odszkodowania jeżeli dojdzie do zdarzenia kwalifikowanego zawartego w zapisach umowy. Jednym z najważniejszych elementów takiej umowy jest OWU (Ogólne Warunki ubezpieczenia), dokument przedstawiający wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polisy oraz wykluczeń. To właśnie na ich podstawie ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. 

Najczęstsze przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania

Każda odmowa ubezpieczyciela dotycząca wypłaty odszkodowania musi być odpowiednio uzasadniona (mowa o tym w art. 14. pkt 3. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). W wypadku odmowy lub wypłacenia kwoty niższej niż w zgłoszonym roszczeniu zakład ubezpieczeń musi poinformować o tym fakcie stronę wysyłającą zgłoszenie w formie pisemnej w określonych ramach czasowych. W dokumencie musi zostać również wyjaśniona przyczyna nieuwzględnienia roszczeń.

Co najczęściej przyczynia się do domowy wypłaty odszkodowania? To przede wszystkim:

  • brak ochrony (określony w OWU) – ubezpieczyciel nie wypłaci szkody za uszkodzenie, którego nie obejmowała polisa może odmówić również wypłaty w przypadku braku ważnej polisy OC (pomimo tego, że ubezpieczenie jest obligatoryjne corocznie ponad 100 000 kierowców otrzymuje wezwania do wykupienia OC); 
  • nieznajomość zakresu ochrony – wykluczenia oraz sytuacje, w których ubezpieczyciel obligatoryjnie wypłaca odszkodowanie zawarte są w Ogólnych Warunkach Umowy – ważnym dokumencie, z którym należy się zapoznać jeszcze przed zakupem polisy;
  • wyłączenie odpowiedzialności –  każdy ubezpieczyciel w OWU zamieszcza paragraf o wyłączeniu odpowiedzialności. To nic innego jak opis sytuacji, w których ubezpieczenie nie zostanie wypłacone. 

Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty odszkodowania gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogło dojść ze strony poszkodowanego do poświadczenia nieprawdy, składania, fałszywych zeznań, fałszowania dokumentów itp. W takiej sytuacji nie tylko nie otrzyma odszkodowania, ale również musi liczyć się z konsekwencjami, w tym wysokimi karami grzywny czy pozbawieniem wolności.

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania z OC sprawcy – jak sobie z tym poradzić? 

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania – taką decyzję musi zawsze pisemnie uzasadnić. Nie jest to jednak ostateczność, ponieważ jest kilka sposobów, których można spróbować, by uzyskać odszkodowanie za straty poniesione w wyniku zdarzenia drogowego. 

Pierwszym etapem zawsze powinno być odwołanie od odmowy wypłaty odszkodowania. Warto pamiętać o tym, że procedura postępowania reklamacyjnego jest ściśle określona i regulowana przez ustawy dotyczące podmiotów rynku finansowego i Rzecznika Finansowego. Reklamacja powinna być złożona zgodnie z procedurami dotyczącymi tej formy zgłaszania zastrzeżeń, które ubezpieczyciel zawsze umieszcza w umowie polisy. Ubezpieczyciel na rozpatrzenie reklamacji ma 30 dni (w wyjątkowych sytuacjach 60, ale opóźnienie musi być uzasadnione).

Jeżeli reklamacja zostanie odrzucona, można skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Wówczas trzeba przygotować się długą walkę i zadbać o stosowne dowody i argumenty potwierdzające, że odmowa była nieuzasadniona. Tylko w przypadku silnych argumentów walka o uzyskanie odszkodowania będzie miała szansę na pozytywne zakończenie.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.