Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Odszkodowanie po wypadku w kilku krokach

Wypadek czy kolizja drogowa mogą zdarzyć się naprawdę każdemu, nawet tym uważnym i najbardziej ostrożnym kierowcom. Taka sytuacja bez wątpienia jest nieprzyjemna, warto jednak w miarę możliwości zachować spokój i pamiętać o tym, jak w takim przypadku należy się zachować.

Jak należy zachować się po wypadku lub kolizji drogowej?

Mimo stresu i okoliczności należy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie po zaistnieniu zdarzenia drogowego. To bardzo ważnie nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa uczestników wypadku drogowego, ale również może się okazać pomocne w kolejnych etapach zmierzających do uzyskania odszkodowania za straty poniesione w wyniku zdarzenia drogowego.

Bezpieczeństwo to podstawa

Kolizja lub wypadek mogą przydarzyć się każdemu, jednak pomimo nerwów i stresu warto pamiętać o tym, że tuż po zdarzeniu pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników zdarzenia, następnie należy ocenić jego skutki. Jeżeli któryś z uczestników odniósł poważne rany, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną oraz jeżeli jest taka potrzeba udzielić pierwszej pomocy.

Jeżeli każdy w uczestników będzie miał zapewnione bezpieczeństwo, należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Ważne jest wyłączenie świateł we wszystkich samochodach, które brały udział w zajściu, należy pamiętać również o umiejscowieniu w odpowiedni, miejscu trójkąta ostrzegawczego. W przypadku gdy nie ma potrzeby wzywania patrolu policji, należy przestawić pojazd na pobocze.

Ustalenie sprawcy zdarzenia

Bardzo ważną czynnością, jaką należy wykonać po wypadku czy kolizji, jest ustalenie strony winnej zaistnienia zdarzenia. Jeżeli kierowcy mogą się ze sobą porozumieć, ustalenie strony winnej nie powinno przysparzać trudności, a cała sprawa może zakończyć się na spisaniu oświadczenia, aby poszkodowany mógł otrzymać pieniądze na naprawę szkody z polisy OC sprawcy.

Warto pamiętać o tym, że oświadczenie musi posiadać wszystkie niezbędne informacje – w przeciwnym wypadku brak odpowiednich danych może przysporzyć w przyszłości wielu problemów. Co musi się znaleźć w oświadczeniu? Koniecznie musi ono zawierać:

  • dane uczestników zdarzenia kierowców (imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, nr PESEL i  nr prawa jazdy),
  • dane pojazdów,
  • opis przebiegu zdarzenia (warto też dołączyć do niego szkic kolizji drogowej),
  • oświadczenie sprawcy o przyznaniu się do winy,
  • podpisy sprawy i poszkodowanego/poszkodowanych.

Problem może pojawić się wtedy, gdy kierowca nie ma ważnego OC, jest pod wpływem alkoholu, nie chce przyznać się do winy lub po prostu zbiegł z miejsca zdarzenia. W takim przypadku jedynym wyjściem będzie wezwanie policji, która sporządzi wszystkie niezbędne dokumenty i załatwi większość spraw formalnych.

Dbałość o dowody

Poszkodowany jeżeli chce uzyskać bez większych problemów odszkodowanie za zdarzenie drogowe, musi zadbać o zebranie stosownych dowodów jeszcze na miejscu wypadku (dotyczy to sytuacji, gdy kierowcy sami poprzez oświadczenie ustalają winnego). Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęć na miejscu wypadku bądź udostępnienie nagrania.

Zgłoszenie szkody

Oczywiście po zdarzeniu drogowym, gdy wszyscy są już bezpieczni a winni ustaleni, poszkodowany musi zgłosić szkodę ubezpieczycielowi (swojemu lub sprawcy zdarzenia).

Ubezpieczycielowi należy przekazać dane winnego kolizji czy wypadku oraz dokładny opis okoliczności zdarzenia wraz ze wszystkimi zebranymi na miejscu zdarzenia dowodami.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.