Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Polisy komunikacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania polisy OC. Poza tym ma również możliwość skorzystania z wielu innych ubezpieczeń komunikacyjnych. Każde z nich ma nieco inny zakres ochrony, pozwalając lepiej zabezpieczyć zdrowie i finanse w przypadku zdarzeń drogowych, do których dochodzi z winy osób trzecich lub przyczyn niezależnych od nikogo. Co warto wiedzieć o polisach komunikacyjnych.

Ubezpieczenia komunikacyjne – czym są i jakie są ich rodzaje?

Ubezpieczenia komunikacyjne to typ ubezpieczeń majątkowych, regulowanych przez kodeks cywilny. Dotyczą samochodów osobowych, ciężarowych (powyżej 3,5 tony) oraz motocykli. Ubezpieczenia te przeznaczone są zarówno dla osób prywatnych jak i firm czy instytucji. Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna)

OC to obowiązkowe ubezpieczenia dla każdego posiadacza samochodu. Pozostałe polisy są całkowicie dobrowolne, z tej nie może zrezygnować nikt. Niezależnie od ubezpieczyciela zakres ochrony jest zawsze taki sam. Różna może być tylko składka, która zależna jest przede wszystkim od wieku i doświadczenia kierowcy, parametrów samochodu (pojemności silnika, modelu, marki i rocznika) oraz zniżek za bezszkodową jazdę.

Polisa OC chroni przed konsekwencjami spowodowanymi przez nieprawidłowe zachowania innych uczestników ruchu drogowego.

Ubezpieczenie AC (autocasco)

Ubezpieczenie AC ochroni kierowcę gdy ten będzie sprawcą kolizji lub będzie brał udział w zdarzeniu drogowym, w którym nie da się ustalić sprawcy. To korzystne rozwiązanie również wtedy, gdy samochód zostanie skradziony lub zniszczony w wyniku działania czynników naturalnych (pożar, powalone drzewo, powódź itp.).

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) zakresem ochrony obejmuje kierowcę przebywającego w samochodzie lub wsiadającego/wysiadającego z pojazdu. To polisa, która poza tym, że obejmuje kierowcę, dotyczy również wszystkich pozostałych osób znajdujących się w pojeździe. Niezależnie od tego czy to kierowca, czy pasażer zakres ochrony jest taki sam. Polisa nie jest droga, za to po spełnieniu odpowiednich warunków można otrzymać zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy potrzebnych lekarstw.

Assistance

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie, brak paliwa w pojeździe w czasie jazdy, niespodziewana awaria – te wszystkie sytuacje nie będą dla kierowcy problemem, gdy ma wykupioną polisę Assistance. Wówczas to ubezpieczyciel jest zobowiązany do wezwania lawety lub fachowca i dostarczenia auta do warsztatu mechanicznego, jeżeli tego wymaga sytuacja.

Czy warto zdecydować się na dodatkowe polisy komunikacyjne?

OC w Polsce jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Istnieją jeszcze jednak polisy dobrowolne, które wiążą się z dodatkowymi kosztami, jednak znacznie rozszerzają zakres ochrony nie tylko samego kierowcy, ale i jego pojazdu. Dlatego warto przeanalizować swoją sytuację i rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.