Nawet najlepszy i najbardziej ostrożny kierowca może nie ze swojej winy wziąć udział w kolizji drogowej, w wyniku której odniesie różnego rodzaju szkody, zarówno materialne jak i osobowe. Kto w takim przypadku będzie pokrywał wszystkie koszty naprawy wyrządzonych szkód? Otóż będą one rekompensowane ze środków pochodzących z polisy OC sprawcy zdarzenia. Na co konkretnie może liczyć strona poszkodowana w zdarzeniu drogowym?
Co z OC sprawcy może uzyskać poszkodowany w kolizji drogowej?
Niezależnie od tego, czy doszło do szkody osobowej, czy też materialnej, strona poszkodowana ma prawo do rekompensaty za poniesione straty w wyniku zdarzenia drogowego. Prawo to zostało zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, w Kodeksie Cywilnym oraz UFG i PBUK.
Warto również wspomnieć o tym, że osobą poszkodowaną w zdarzeniu drogowym może być nie tylko kierowca innego pojazdu, który brał udział w zdarzeniu. Może być to również osoba potrącona przez samochód lub pasażerowie podróżujący samochodem ze sprawcą wypadku.
O co może ubiegać się strona poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego?
Pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu z polisy OC sprawcy
W wypadkach komunikacyjnych najczęściej największe szkody odnoszą pojazdy mechaniczne. W niektórych przypadkach ich naprawa może być bardzo kosztowna. Kierowca jednak nie musi się martwić o naprawę – ta zostanie wykonana ze środków pochodzących z OC sprawcy zdarzenia, pod warunkiem jednak, że poszkodowany odpowiednio udokumentuje szkody i wypełni wszelkie formalności.
Poszkodowany może wybrać jeden z dwóch sposobów na likwidację szkody:
- wariant kosztorysowy – likwidator dokonuje oględzin uszkodzonego pojazdu i szacuje koszt jego naprawy. Poszkodowany musi go zaakceptować lub jeżeli uważa, że jest zbyt niskie, może przejść do dalszej walki o więcej pieniędzy i skorzystać z dopłaty do odszkodowania. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku osób, które otrzymały na tyle niską kwotę odszkodowania, że nie są w stanie za nią zapłacić za naprawy wszystkich wyrządzonych szkód;
- wariant bezgotówkowy (serwisowy) – uszkodzone auto trafia do wybranego warsztatu lub do ASO. Poszkodowany podpisuje stosowne upoważnienia i rozliczenia, a po tym pozostaje mu oczekiwanie na odbiór naprawionego auta. Rozliczenie następuje pomiędzy ubezpieczycielem a warsztatem.
Wariant bezgotówkowy jest dla kierowców rozwiązaniem znacznie korzystniejszym i wygodniejszym.
Zwrot kosztów wynajęcia samochodu zastępczego
Wielu poszkodowanych nie ma dostępu do innego auta, a potrzebują go na czas naprawy tego uszkodzonego. W takim wypadku mają prawo do wynajęcia auta zastępczego, którego koszt wynajmu zostanie opłacony z polisy OC sprawcy. Warto jednak pamiętać, że aby tak się stało,-wynajęty samochód musi być klasy równoważnej z tym uszkodzonym. Wynajem auta może być po stronie ubezpieczyciela, poszkodowany może jednak zdecydować się na skorzystanie z oferty innej wypożyczalni samochodów.
Pokrycie kosztów holowania
Poszkodowany może również skorzystać z holowania uszkodzonego auta, które pokryje polisa OC sprawy. Konieczne jest jednak skontaktowanie się z TU sprawcy i poinformowanie o zaistniałej sytuacji. Wówczas zorganizowana jest laweta, rozliczana w sposób bezgotówkowy. Jednak w przypadku braku możliwości kontaktu poszkodowany może za lawetę zapłacić z własnych środków, a następnie domagać się od TU sprawcy zwrotu kosztów holowania.
Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu
Poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego może również domagać się rekompensaty za utraconą wartość handlową pojazdu. To rozwiązanie, na które decydują się głównie właściciele nowych pojazdów, które uległy uszkodzeniu w wyniku zdarzenia drogowego. Odszkodowanie tego typu należy się wyłącznie właścicielom aut, które mają nie więcej niż 6 lat. W przypadku aut starszych uzyskanie odszkodowania jest trudniejsze, ponieważ musi być odpowiednio uargumentowane. Takie roszczenie musi być oczywiście zgłoszone TU sprawcy.
Zwrot utraconych korzyści
Jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego ucierpi kierowca lub pasażerowie, co skutkuje czasową niezdolnością do pracy, możliwe jest uzyskanie odszkodowania będącego zwrotem za utracone korzyści. Takie roszczenie musi być odpowiednio udokumentowane, a jego wysokość uzasadniona.