Kolizje i wypadki zdarzają się na polskich drogach niemal każdego dnia. W ich konsekwencji często dochodzi to mniejszych lub większych uszkodzeń pojazdów, może się również zdarzyć, że zostają one całkowicie zniszczone. Każdy poszkodowany w takim zdarzeniu powinien wiedzieć, że ma prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy. Kwota mu należna zawsze jest oceniana na postawie oględzin przeprowadzanych przez rzeczoznawcę komunikacyjnego wytypowanego przez ubezpieczyciela. Poszkodowany nie zawsze jednak zgadza się z wysokością zasądzonego odszkodowania. W takich wypadkach można skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, kiedy zatem takie rozwiązanie będzie niezbędne?
Opinia rzeczoznawcy niezbędna do likwidacji szkody
Czy opinia rzeczoznawcy jest niezbędna – to pytanie zadaje sobie wiele osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych. Otóż opinia takiego specjalisty jest niezbędna do tego, by mógł się rozpocząć proces likwidacji szkody. Oczywiście zdjęcia czy opisy uszkodzeń z miejsca zdarzenia również są bardzo ważne, jednak bez opinii rzeczoznawcy ubezpieczyciel nigdy nie rozpocznie procesu likwidacji szkody. To na podstawie oceny rzeczoznawcy ustalany jest rozmiar szkód oraz koszty ich naprawy, a tym samym kwota należnego poszkodowanemu odszkodowania.
Rzeczoznawca samochodowy Kraków jest wysyłany i opłacany przez towarzystwo ubezpieczeniowe – na tym etapie poszkodowany nie ponosi dodatkowych kosztów. Warto jednak wiedzieć, że poszkodowany może skorzystać z opinii niezależnej jednostki (bez obaw, że dojdzie do zaniżenia wartości świadczenia), jedna może się to wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.
Kiedy warto zdecydować się na opinie niezależnego rzeczoznawcy?
Nawet pomimo obaw o dodatkowe koszty w wielu wypadkach skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy będzie dobrym rozwiązaniem, pozwalającym uzyskać odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kosztom naprawy poniesionych szkód.
Wiedza i doświadczenie niezależnego rzeczoznawcy będą szczególnie przydatne w przypadkach, w których poszkodowani otrzymują za niskie odszkodowania w stosunku do poniesionych szkód, przez co nie są w stanie opłacić naprawy każdej powstałej w wyniku zdarzenia drogowego usterki. Opinia przygotowana przez niezależnego rzeczoznawcę może być przedstawiona ubezpieczycielowi jako dowód na to, że wypłacił on zbyt niskie w stosunku do poniesionych strat odszkodowanie.
Niezależna opinia może pomóc również w przypadku, gdy ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą z OC, skazując tym samym auto na kasację. W takich sytuacjach odszkodowanie jest pomniejszone o wartość wraku. Tu często wycena złomowanego auta jest zawyżona, przez co poszkodowany otrzymuje zbyt niskie odszkodowanie.
Czy zawsze poszkodowany płaci za opinię niezależnego rzeczoznawcy?
Warto wiedzieć, że nie zawsze to poszkodowany musi pokrywać koszty pracy niezależnego rzeczoznawcy. W określonych przypadkach kierowca ma prawo domagać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztów poniesionych na wydanie opinii przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Jest to zgodne z uchwałą Sądu Najwyższego z 2019 roku, mówiącej o tym, że jeśli taka ekspertyza jest niezbędna do efektywnego dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela, to poszkodowany ma prawo domagać się zwrotu kosztów poniesionych na jej sporządzenie.
Opinia niezależnego rzeczoznawcy to w wielu sytuacjach duże wsparcie dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych w walce z ubezpieczycielem o wypłatę odszkodowania w należnej wysokości. Wycena przeprowadzona przez niezależnego specjalistę zwiększa obiektywność i przejrzystość wyceny szkody.