Wypadki czy kolizje drogowe zdarzają się dość często. Niekiedy w wyniku takiego zdarzenia pojazd został uszkodzony na tyle, że nie można już się nim bezpiecznie poruszać. Istnieje możliwość skorzystania z auta zastępczego z polisy OC lub AC, należy jednak pamiętać, że nie każdy będzie mógł z tego skorzystać.
Auto zastępcze – kto może ubiegać się o jego przyznanie?
Jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego doszło do uszkodzenia pojazdu, a winnym zaistniałej sytuacji jest inny kierowca, poszkodowany ma możliwość skorzystania z auta zastępczego w ramach ubezpieczenia OC sprawcy, zarówno w przypadku szkody częściowe jak i szkody całkowitej.
W przypadku szkody częściowej poszkodowany może korzystać z pojazdu zastępczego do momentu naprawy jego auta. Warto wiedzieć, że okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas naprawy, ale również oczekiwanie na przystąpienie do naprawy, na przygotowanie kosztorysu, oczekiwanie na zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego.
Auto zastępcze nie powinno być wyższe klasy niż uszkodzony pojazd. W takim wypadku ubezpieczyciel będzie mógł odmówić zapłaty za wynajem auta zastępczego.
Auto zastępcze z polisy AC
Czy kierowca może skorzystać z auta zastępczego na podstawie swojego ubezpieczenia AC? W podstawowej wersji ubezpieczenia nie ma takiej możliwości, ponieważ Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, którego warunku zawsze ustalane są indywidualnie w obrębie towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto wiedzieć, że są pewne odstępstwa, zgodnie z którymi ubezpieczenie AC w razie wypadku z winy ubezpieczonego czy awarii w zakresie ochrony będzie zawierało udzielenie pojazdu zastępczego. Będzie to możliwe jednak wyłącznie w przypadku, gdy do umowy AC dołączone zostały klauzule rozszerzające bądź ubezpieczający zdecydował się dodatkowo na wykup Assistance, ubezpieczenia zapewniającego pomoc w drodze. Tu należy jednak uważać i dokładnie czytać umowę, ponieważ w tym przypadku zakres pomocy bywa dość ograniczony.
Oferty ubezpieczycieli
Oferta OC u każdego ubezpieczyciela jest taka sama (zakres ochrony regulowany jest przepisami prawa), różna jest tylko cena. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ubezpieczenia AC – w tym przypadku zakres ubezpieczenia indywidualnie ustala ubezpieczyciel. Dzięki temu kierowcy mają sporo możliwości znalezienia dobrej oferty, która będzie odpowiadała im potrzebom.
Jeżeli kierowcy zależy na możliwości uzyskania auta zastępczego, powinien zapoznać się z ofertami ubezpieczycieli, którzy oferują po spełnieniu określonych warunków taką możliwość.