Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy przysługuje?

Kiedy dochodzi do kolizji czy wypadku, w wyniku czego auto zostanie uszkodzone, fakt ten należy jak najszybciej zgłosić ubezpieczycielowi. Chodzi nie tylko o zgłoszenie szkody i roszczeń co do naprawy uszkodzeń z polisy OC sprawy. W Polsce każdy kierowca, którego pojazd w zdarzeniu drogowym został uszkodzony, może domagać się od ubezpieczyciela auta zastępczego.

Jak długo poszkodowany może korzystać z samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy?

Jak długo poszkodowany może korzystać z auta zastępczego opłaconego z polisy OC sprawcy? Pojazd przysługuje mu tylko do momentu, w którym zostaną wykonane w jego uszkodzonym pojeździe wszystkie niezbędne naprawy. W przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciel wyznacza czas, w czasie którego poszkodowany może korzystać z pojazdu, jednocześnie szukając sobie nowego auta.

Czy każdy może skorzystać z auta zastępczego w ramach OC sprawcy?

Auto zastępcze z OC sprawcy należy się zarówno osobom fizycznym jak i przedsiębiorcom, których pojazd został uszkodzony w wypadku lub kolizji na tyle, że nie nadaje się do dalszej, bezpiecznej jazdy. Należy liczyć się jednak z tym, że w przypadku, w którym poszkodowany może mieć dostęp do jeszcze jednego auta, którym może się swobodnie poruszać, uzyskanie auta zastępczego z polisy OC sprawcy może być trudne, a wręcz nawet niemożliwe.

Co warto wiedzieć o pozyskiwaniu auta zastępczego z polisy OC sprawcy?

Pierwszym warunkiem uzyskania możliwości skorzystania z auta zastępczego jest zgłoszenie faktu zaistnienia szkody ubezpieczycielowi. Zgłoszenie musi być kompletne, czyli zawierać wszystkie najważniejsze informacje:

  • dane osobowe uczestników zdarzenia,
  • dane dowodu rejestracyjnego,
  • dotyczące przedmiotu szkody.

W czasie zgłaszania zaistnienia zdarzenia należy poinformować ubezpieczyciela o potrzebie uzyskania auta zastępczego – wówczas ustali on z poszkodowanym czas i miejsce podstawienia auta. Jeżeli auto będzie użytkowane zgodnie z ustaleniami zawartymi z ubezpieczycielem, wówczas poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego nie będzie musiał za niego płacić. Pojazd będzie użyczony z wypożyczalni lub warsztatu współpracującego z ubezpieczycielem.

W czasie korzystania z auta zastępczego nie ma limitu kilometrów. Kierowca będzie mógł podróżować nm tyle, ile będzie potrzebował. A co w przypadku uszkodzeń powstałych w samochodzie zastępczym? Tu wszystko zależy od ubezpieczyciela, w wielu przypadkach koszty naprawy będą pokrywane z kosztów udziału własnego ubezpieczyciela. W większości przypadków dopuszczalne będzie również poruszanie się pojazdem zastępczym poza granicami kraju.

Poszkodowany nie musi korzystać z pomocy ubezpieczyciela i współpracujących z nim ubezpieczalni. Może wynająć auto na własną rękę, jednak aby otrzymać zwrot za wypożyczenie, musi pamiętać o zastosowaniu się do zasad najmu akceptowanych przez ubezpieczyciela. W takim przypadku, by wynajem został opłacony z OC sprawcy, pojazd zastępczy koniecznie musi być tej samej klasy co ten uszkodzony. Jeżeli będzie wyższej, wówczas zgodnie z przepisami ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić pokrycia kosztów wynajmu.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.