Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu, przez co w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia auta w wyniku zdarzenia drogowego, pojawia się prawdziwy problem. Jak go rozwiązać? Każdy poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego niezależnie od tego, czy korzysta z naprawy gotówkowej, czy bezgotówkowej, na czas naprawy swojego pojazdu może skorzystać z auta zastępczego. Koszt jego wynajęcia pokryty jest z polisy OC sprawcy zdarzenia. Dzięki temu poszkodowany nie musi się już martwić o to, że będzie miał problem w dojazdach do pracy czy nie będzie mógł wykonywać aż do momentu ukończenia naprawy swoich zawodowych obowiązków (np. jako kierowca taxi).
Jakie są zalety korzystania z samochodu zastępczego finansowanego z polisy OC sprawcy zdarzenia?
Kierowca poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, jeżeli nie ma innego auta, którym mógłby poruszać się w czasie naprawy tego, które zostało uszkodzone, ma prawo do uzyskania auta zastępczego z polisy OC sprawcy – auto musi jednak być tej samej klasy co uszkodzony pojazd, w przeciwnym wypadku TU ma prawo odmówić pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego. Auto takie może pochodzić zarówno z miejsca, w którym bezgotówkowo naprawiana jest szkoda, jak i poszkodowany może sam na własną rękę znaleźć wypożyczalnie, z której oferty ma zamiar skorzystać.
Dlaczego korzystanie z możliwości uzyskania auta zastępczego na czas naprawy tego uszkodzonego jest rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę?
Brak przerwy w codziennych obowiązkach
Samochód zastępczy pozwoli uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji, a poszkodowany kierowca nie będzie musiał martwić się tym, jak bez samochodu funkcjonować tak jak przed tym, zanim został uszkodzony. To duża ulga dla poszkodowanego, który nie będzie musiał rezygnować z dotychczasowej rutyny ani też martwić się, że nie będzie mógł należycie wykonywać swoich dotychczasowych codziennych obowiązków.
Zachowanie ciągłości pozyskiwania dochodów
Dla niektórych osób samochód jest nie tylko narzędziem służącym do przemieszczania się. Część z nich swój samochód wykorzystuje również do celów zarobkowych, dlatego też gdy ten ulegnie uszkodzeniu i nie jest zdatny do bezpiecznej jazdy, pojawia się poważny problem. Na szczęście można go rozwiązać , korzystając z auta zastępczego. Dzięki niemu bez przeszkód można kontynuować pracę zarobkową, a tym samym utrzymać źródło dochodów. Co istotne niektóre wypożyczalnie mają w swojej ofercie pojazdy przystosowane do bycia taksówką, co jeszcze bardziej ułatwi wykonywanie pracy bez własnego auta.
Brak kosztów naprawy i bezpłatne auto zastępcze
Jeżeli auto zostało uszkodzone w wyniki błędu lub celowego działania innego uczestnika ruchu drogowego, poszkodowany nie musi martwić się o to, jak pokryje koszty naprawy – te uzyskiwane są z polisy OC sprawcy (która warto przypomnieć, jest obowiązkowa dla każdego kierowcy). Również auto zastępcze na czas naprawy dla poszkodowanego jest dostępne bezpłatnie – jego koszty ponosi również ubezpieczyciel.
Wygoda, komfort, bezpieczeństwo
Nie da się zaprzeczyć, że jazda samochodem jest znacznie szybsza i wygodniejsza niż podróż komunikacja miejską szczególnie gdy w grę wchodzi jazda przez zatłoczone miasto i konieczność wykonywania kilku przesiadek. Auto zastępcze pozwala na kontynuację codziennych czynności na własnych zasadach. Korzystając z tej możliwości na czas naprawy swojego uszkodzonego auta, kierowca może się swobodnie przemieszczać zawsze wtedy, gdy będzie tego potrzebował – bez konieczności polegania na innych osobach czy angażowania się w organizację transportu publicznego.
Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?
Samochód zastępczy wybrany przez poszkodowanego może pochodzić z wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela lub z miejsca wybranego przez przyszłego użytkownika auta. W tym przypadku by możliwa była bezkosztowa jazda samochodem zastępczym ważne jest to, by był on tej samej klasy co pojazdy, który uległ uszkodzeniu.
Istnieje jeszcze jedna możliwość. Można wynająć auto samodzielnie, opłacając jego wynajem, a następnie złożyć to TU sprawcy stosowne żądanie informujące o potrzebie zwrotów kosztów poniesionych na wynajem samochodu na czas naprawy uszkodzonego auta.