Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Stłuczka lub kolizja – jak otrzymać odszkodowanie?

Udział w stłuczce czy kolizji z pewnością nie jest niczym przyjemnym. To niewątpliwe sytuacja stresująca tym bardziej, gdy dochodzi do poważnych uszkodzeń. Poszkodowany nie musi jednak naprawiać ich z własnych środków. Może starać się o uzyskanie odszkodowania w wysokości pozwalające na naprawę wszystkich powstałych w wyniku zdarzenia drogowego strat. W jaki sposób należy ubiegać się o odszkodowanie?

Stłuczka lub kolizja – jak należy postąpić w takim przypadku?

Choć może się to wydawać trudne po kolizji czy stłuczce należy przede wszystkim zachować spokój – trzeźwa ocena sytuacji, może być bardzo pomocna. W pierwszej kolejności po zdarzeniu należy sprawdzić, czy nie ma ofiar w ludziach. Jeżeli nikt nie został ranny, nie ma potrzeby wzywania policji (choć jeżeli uczestnicy zdarzenia nie mogą się ze sobą polubownie porozumieć, można to zrobić). Po sprawdzeniu, czy nikt nie odniósł obrażeń jeżeli jest to możliwe, należy usunąć auta uczestniczące w zdarzeniu, aby nie powodować dalszego zagrożenia w ruchu drogowym.

Jeżeli strony uczestniczące w stłuczce czy kolizji są ze sobą zgodne co do okoliczności zdarzenia i strony, która ponosi za zaistniałą sytuację odpowiedzialność, powinno zostać sporządzone oświadczenie sprawcy kolizji – to może być sporządzone nawet odręcznie na kartce, w takiej formie też zostanie uznane przez ubezpieczyciela (będzie bardzo ważne przy staraniach o uzyskanie odszkodowania).

W oświadczeniu koniecznie muszą znaleźć się następujące informacje:

  • data, godzina i miejsce zdarzenia;
  • dane uczestników zdarzenia – imię i nazwisko, adres, PESEL;
  • dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu – numer rejestracyjny auta, marka, model, numer polisy, dane ubezpieczyciela;
  • oświadczenie sprawcy, w którym przyznaje się od do tego, że przyczynił się do powstania zaistniałej sytuacji;
  • okoliczności zdarzenia i opis zniszczeń.

W oświadczeniu  nie może zabraknąć podpisów obu stron, jeżeli są świadkowie zdarzenia, którzy zostawili swoje dane, je również trzeba umieścić w dokumencie.

Jak otrzymać odszkodowanie za stłuczkę lub kolizję?

Aby otrzymać odszkodowanie za stłuczkę czy kolizje należy przede wszystkim zgłosić ubezpieczycielowi fakt zaistnienia szkody – można robić to listownie, mailowo, telefonicznie lub osobiście. Zgłoszenie może wpłynąć zarówno do ubezpieczyciela strony poszkodowanej jak i tej, która była sprawcą zdarzenia.

Kolizja czy stłuczka powinna być jak najlepiej udokumentowana – można zrobić zdjęcia uszkodzonego pojazdu czy miejsca kolizji oraz zebrać dane ewentualnych świadków. To nie tylko ułatwi, ale i przyspieszy uzyskanie odszkodowania.

Ubezpieczyciel dokonuje oceny zgłoszonej szkody na podstawie dostarczonych dokumentów, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby jak najrzetelniej przestawiały skale urządzeń. To w głównej mierze od tego zależna będzie wysokość oferowanego przez ubezpieczyciela odszkodowania.

Uzyskanie odszkodowania za stłuczkę czy kolizje nie jest trudne – wystarczy jedynie dopełnić odpowiednich formalności i zadbać o jak najlepsze udokumentowanie zdarzenia.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.