Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Szkoda całkowita – czym jest i kiedy mamy z nią do czynienia?

O szkodzie całkowitej mówimy wtedy, gdy koszty naprawy pojazdu są wyższe od jego wartości, która została wskazana w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że kwestie szkody całkowitej każdy z ubezpieczycieli może definiować nieco inaczej.

Czym jest szkoda całkowita?

Nie zawsze ze względów ekonomicznych naprawa auta uszkodzonego w wyniku kolizji czy wypadku komunikacyjnego będzie korzystnym rozwiązaniem. Jeżeli ubezpieczyciel uzna, że wartość naprawy przekracza wartość auta, wówczas dochodzi do uznania szkody całkowitej. Wówczas szacowana jest nie wartość eliminacji szkód, a wraku.

W przypadku szkody całkowitej poszkodowany również ma prawo do odszkodowania. W tym wypadku wartością rekompensaty będzie różnica pomiędzy wartością pojazdu sprzed wypadku a wartością wraku. Poszkodowany może również skorzystać z auta zastępczego z polisy OC sprawcy przez pewien określony czas.

Szkoda całkowita a odszkodowanie

Nie ma znaczenia, czy w wyniku wypadku lub kolizji drogowej dojdzie to częściowej, czy całościowej szkody. W każdym przypadku poszkodowany będzie miał prawo domagać się odszkodowania z polisy OC sprawcy. W obu przypadkach ważne jest dostarczenie ubezpieczycielowi odpowiedniej dokumentacji oraz jak najlepsze udokumentowanie szkody i okoliczności zdarzenia – to znacznie ułatwi i przyspieszy proces przyznania finansowej rekompensaty.

W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel ocenia wartość naprawy wyrządzonych szkód, natomiast przy uznaniu szkody całkowitej ocenie będzie podlegała wartość wraku. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że orzekanie o szkodzie całkowitej wygląda nieco inaczej przy polisie OC a inaczej gdy odszkodowanie wypłacane ma być z polisy AC.

Szkoda całkowita to dość korzystne rozwiązanie dla ubezpieczycieli, którzy nie muszą się zmagać z dużą ilością formalności. Wartość wypłaty odszkodowania ustalana jest na podstawie różnicy pomiędzy wartością auta z dnia szkody a kwotą, na jaką został wyceniony wrak. Różnica pomiędzy tymi dwoma wartościami trafia do poszkodowanego.

Szkoda całkowita – co dalej z pojazdem?

Po uznaniu szkody całkowitej i wypłacie odszkodowania, samochód, a już właściwie jego wrak w dalszym ciągu stanowi własność poszkodowanego. Dlatego może on zrobić z nim, co tylko będzie chciał, nawet zdecydować się na jego sprzedaż – w całości lub w częściach. Choć w teorii sprzedaż jest możliwa, to jednak często bywa bardzo trudna. Niewiele osób podejmuje ryzyko zakupu uszkodzonego auta, nawet jeżeli są to tylko jego pojedyncze elementy.

Co zatem zrobić z wrakiem? Jest kilka możliwości zbycia go i pozbycia się tego uciążliwego problemu z głowy.  Można sprzedać auto do miejsca skupu samochodów po szkodzie całkowitej lub wystawić auto na aukcji internetowej. Wbrew temu, co można często usłyszeć, ubezpieczyciel w żadnym stopniu nie jest zobowiązany do zajęcia się wrakiem po szkodzie całkowitej – może oczywiście to zrobić, jednak nie jest to jego obowiązek, a jedynie gest dobrej woli.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.