Szkoda parkingowa może zdarzyć się każdemu, tym bardziej że jest to jeden z najczęstszych powodów uszkodzeń pojazdów. Bardzo często uszkodzenia powstałe na parkingach nie są specjalnie rozległe, jednak ich naprawa może być kosztowna. Kto pokrywa koszt usunięcia szkody? Właściciel auta czy osoba, która przyczyniła się do zaistnienia zdarzenia na parkingu? Podobnie jak w przypadku wypadków czy kolizji drogowych, tak i przy szkodzie parkingowej poszkodowany kierowca ma prawo do odszkodowania na naprawy z polisy OC sprawcy zdarzenia.
Jak uzyskać odszkodowanie za szkodę parkingową z OC sprawcy?
Jeżeli sprawca kolizji parkingowej jest znany, wówczas uzyskanie odszkodowania nie powinno być problemem. Kłopoty mogą pojawić się, gdy winny ucieknie z miejsca zdarzenia, jednak jest to sytuacja, którą da się rozwiązać. Aby uzyskać odszkodowanie, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i postępować zgodnie z przekazywanymi przez niego procedurami. Warto również bardzo dokładnie udokumentować wszystkie uszkodzenia – to będzie miało kluczowe znaczenie dla przyznania pełnego odszkodowania. Czas na analizę sytuacji i wypłatę należnych pieniędzy zazwyczaj wynosi 30 dni.
Jeżeli zdaniem poszkodowanego szkoda parkingowa zostanie wyceniona zbyt nisko, może rozpocząć procedurę odwoławczą i starać się np. uzyskać dopłatę do odszkodowania, aby pokryć całą kwotę naprawy powstałych w samochodzie uszkodzeń.
Szkoda parkingowa a polisa AC
Naprawa szkody parkingowej nie musi być opłacana z polisy OC sprawcy, nie zawsze również jest możliwość uzyskania odszkodowania z UFG. W przypadku gdy sprawca jest nieznany, koszty naprawy mogą zostać pokryte przez polisę AC poszkodowanego (o ile oczywiście taka posiada). Szkodę w takim przypadku należy zgłosić ubezpieczycielowi, koniecznie do zgłoszenia należy dodać notatkę policyjną, sporządzoną po szkodzie.
Choć skorzystanie z naprawy szkody z polisy AC pozwoli uniknąć sięgnięcia do własnej kieszeni, aby pokryć koszty powstałych na parkingu szkód to jednak warto mieć świadomość tego, że sięgnięcie po tę polisę będzie równoznaczne z utratą wszystkich zniżek. Plusem takie sytuacji jest to, że kierowca naprawiający szkody z własnego AC ma prawo starać się o uzyskanie dopłaty od UFG, której wartość będzie różnicą pomiędzy ceną nowej polisy a ceną polisy sprzed szkody parkingowej.
Jeżeli poszkodowany kierowca będzie chciał naprawić auto ze swojej polisy AC powinien wcześniej zapoznać się z OWU. To bardzo ważne, ponieważ każdy ubezpieczyciel w przypadku tej polisy dość indywidualnie może podchodzić do swojej odpowiedzialności za szkody wyrządzone w tym zakresie.
Szkoda parkingowa to wbrew pozorom powszechne zjawisko. Jeżeli auto zostało w widoczny sposób uszkodzone, wówczas poszkodowany kierowca ma prawo do odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. W przypadku, gdy sprawca jest nieznany (lub nie ma ważnej polisy OC), uzyskanie rekompensaty za szkody będzie trudniejsze, ale nie niemożliwe.