Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Szkoda z OC sprawcy a szkoda z AC – kluczowe różnice i procedury

W przypadku kolizji, czy wypadku drogowego szkody likwidowane są głównie z polisy OC sprawcy zdarzenia, jednak w określonych przypadkach istnieje również możliwość naprawy uszkodzeń z polisy własnej AC poszkodowanego. Kiedy warto zdecydować się na drugi sposób? Czym różni się likwidacja szkody z OC sprawcy, od likwidacji szkody z polisy własnej AC? 

Likwidacja szkody z polisy OC sprawcy

Ubezpieczenie OC jest obligatoryjne dla każdego kierowcy pojazdu. Jego brak wiąże się z ryzykiem uzyskania wysokich kar finansowych.  Z polisy OC likwidowane są szkody wyrządzone przez jej posiadacza. Likwidacja obejmuje nie tylko koszty naprawy uszkodzonego pojazdu, ale również szkody osobowe  (koszty rehabilitacji, leczenia itp. uczestników zdarzenia) oraz szkody materialne. 

Procedura dochodzenia roszczeń

W przypadku polisy OC procedura dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela jest stosunkowo prosta. Poszkodowany musi zgłosić do ubezpieczyciela OC sprawcy fakt zaistnienia szkody. Samo zgłoszenie to jednak nie wszystko, konieczne będzie również formalne zgłoszenie szkody, wraz z całą dokumentacją zawierającą zdjęcia, notatki policyjne, spisane oświadczenia sprawcy i uczestnika zdarzenia drogowego itp. Po przyjęciu zgłoszenia i dostarczenia dokumentów rozpoczyna się procedura likwidacji szkody. Do oceny wysokości szkody i należnego odszkodowania, niezbędna jest też wizyta rzeczoznawcy, który oceni stan uszkodzonego pojazdu.

Likwidacja szkody z polisy AC właściciela uszkodzonego auta

W przeciwieństwie do OC ubezpieczenie AC (autocasco) jest dobrowolne i nie każdy kierowca musi z niego korzystać. Taka polisa z założenia ma chronić właściciela auta przed uszkodzeniem i utratą pojazdy niezależnie od tego, kto w takim przypadku jest odpowiedzialny za powstanie szkody. Polisa AC ma szeroki zakres, a jej ochrona dotyczy wielu sytuacji, nie tylko uszkodzenia czy kradzieży, ale również chroni przed skutkami działań żywiołów czy aktów wandalizmu. 

Likwidacja szkody z polisy AC

W przypadku likwidacji szkody z polisy AC to właściciel auta zgłasza fakt jej zaistnienia swojemu ubezpieczycielowi. Podobnie jak przy likwidacji z polisy OC sprawcy tak i tu niezbędna będzie dokumentacja, a także ekspertyza specjalisty oceniającego rozmiar oraz wartość szkód. To głównie na tej ocenie będzie się opierało szacowanie wartości należnego odszkodowania.

Likwidacja szkody z OC i AC – jakie są najważniejsze różnice? 

Ubezpieczenie OC i AC różnią się między sobą pod wieloma względami. Przede wszystkim pierwsze z nich jest obowiązkowe i powinien posiadać je każdy kierowca. Natomiast polisa AC jest całkowicie dobrowolna i korzystać z niej mogą wyłącznie ci, którym zależy na dodatkowej ochronie pojazdu. Warto również zaznaczyć, że OC chroni wyłącznie poszkodowanego (co oznacza, że kierowca nie otrzyma świadczenia jeżeli sam jest sprawcą szkody), natomiast AC chroni właściciela pojazdu przed szkodami, niezależnie od tego, czy on  jest ich sprawą, czy też nie.

W obu przypadkach odmienna jest też procedura uzyskiwania odszkodowania. Co prawda dokumentacja i sposób postępowania jest tu taki sam, jednak różnica polega na tym, że w przypadku ubezpieczenia OC szkoda zgłaszana jest do ubezpieczyciela sprawcy, natomiast w przypadku AC kierowca zgłasza roszczenia do własnego ubezpieczyciela.

Warto znać różnice pomiędzy polisą AC i OC. To nie tylko ułatwi skuteczne dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela, ale również pomoże w przyszłości przy wyborze najlepszego wariantu ubezpieczenia, które będzie pełnym zabezpieczeniem potrzeb kierowcy. 

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.