Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Wynajem samochodu z OC sprawcy krok po kroku

Uszkodzenie samochodu nie jest z pewnością niczym przyjemnym, szczególnie gdy auto nie nadaje się do dalszego użytkowania i wymaga pilnej naprawy. Dziś ciężko jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez samochodu. Dla wielu auto jest też narzędziem pracy (np. dla kierowców taksówek). Jeżeli auto zostało uszkodzone, poszkodowany może skorzystać z oferty wynajmu pojazdu, którego koszty pokryje ubezpieczenie OC sprawcy wypadku czy kolizji.Korzystanie z pojazdu zastępczego jest możliwe do momentu naprawienia samochodu lub do wypłaty odszkodowania (dotyczy to szkody całkowitej).

Kiedy można bezpłatnie skorzystać z wynajmu auta?

Jeżeli kierowca został poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej, których nie był sprawcą, a jego auto trafiło do warsztatu, ma on prawo skorzystać z wynajmu samochodu, który zostanie opłacony z polisy OC sprawcy zdarzenia. Z auta może on  korzystać wyłącznie do momentu naprawy jego pojazdu lub do wypłaty odszkodowania jeżeli doszło do szkody całkowitej. O wynajmie pojazdu koniecznie musi zostać poinformowany ubezpieczyciel.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że sam fakt bycia poszkodowanym w zdarzeniu drogowym jeszcze nie oznacza, że istnieje możliwość skorzystania z auta zastępczego z OC sprawcy. Nie jest to możliwe w przypadku, gdy poszkodowany ma możliwość jazdy innym autem lub wynajmuje pojazd znacznie droższy od tego, który został uszkodzony. Tu zasada jest prosta – auto wynajmowane musi pochodzić z takiego segmentu jak to, które zostało uszkodzone.

Jak wynająć auto z polisy OC sprawcy?

Wynajęcie auta z polisy OC sprawcy nie jest specjalnie skomplikowane. Sam poszkodowany w tym przypadku ma kilka możliwości. Pierwsza z nich to deklaracja złożona przy zgłoszeniu szkody, że na czas naprawy usterek będzie potrzebował  auta zastępczego. Tu już procedura zależna jest od ubezpieczyciela. Jeżeli ten posiada własną flotę pojazdów, poszkodowany z niej otrzymuje auto zastępcze, jeżeli nie, korzysta z oferty współpracującej z ubezpieczycielem wypożyczalni.

Kolejna możliwość uzyskania auta zastępczego to skorzystanie z oferty warsztatu zajmującego się likwidacją szkody.

Poszkodowany w zdarzeniu drogowym może również na własną rękę wynająć auto w wybranej wypożyczalni. W tym przypadku należy o tym fakcie poinformować ubezpieczyciela, a także zapoznać się z ograniczeniami narzuconymi przez ubezpieczyciela. Ich przekroczenie może być równoznaczne z tym, że odmówi on pokrycia kosztów wynajmu lub poszkodowany będzie musiał do niego dopłacić z własnej kieszeni.

Samochód zastępczy przysługuje nie tylko przy szkodzie częściowej. W niektórych przypadkach mogą skorzystać z niej także osoby, które doznały szkód całkowitych – tu warunki ustalane są indywidualnie z ubezpieczycielem.

Jak długo można korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Okres użytkowania auta zastępczego zależy w głównej mierze od rodzaju szkody. Jeżeli auto wymaga pozostawienia w warsztacie na dłuższy czas, samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu na pełen okres naprawy, uwzględniając przy tym oczekiwanie na przystąpienie do niej, na kosztorys oraz na zamówione części niezbędne do wykonania wszystkich napraw.

Przy szkodzie całkowitej okres użytkowania auta zastępczego kończy się w dniu nabycia nowego samochodu. To jak długo ubezpieczyciel pozwala poszkodowanemu szukać auta, zależy od indywidualnych praktyk ubezpieczalni. W wielu przypadkach jest to okres 7 dni lub moment wypłaty odszkodowania.

Wynajem auta zastępczego krok po kroku

Jak wynająć samochód z polisy OC sprawcy zdarzenia drogowego? To naprawdę bardzo proste.

1. Zgłoszenie ubezpieczycielowi chęci wynajmu auta zastępczego wraz z przekazaniem mu wszystkich niezbędnych dokumentów. W dniu oddania auta do warsztatu wybrana wypożyczalnia podpisuje z poszkodowanym umowę na wynajem auta zastępczego (jeżeli auto nie nadaje się do jazdy i odjeżdża lawetą z miejsca zdarzenia, wówczas można wnioskować do ubezpieczyciela o jak najszybsze podstawienie auta zastępczego).

2. Gdy auto jest naprawione, poszkodowany musi oddać auto zastępcze i dopełnić wszystkich formalności.

3. To ubezpieczyciel poza poszkodowanym rozliczy się z firmą wypożyczającą z całego okresu wynajmu.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.