Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. W niektórych przypadkach może stanowić niezbędny element pracy, bywa również pomocny przy szybkim przemieszczaniu się pomiędzy poszczególnymi miejscami. Dlatego w takich przypadkach, gdy dojdzie do uszkodzenia auta, które nie nadają się do jazdy, pojawia się prawdziwy problem. Poszkodowani w niektórych sytuacjach mają prawo do skorzystania z auta zastępczego. W takim przypadku bardzo ważne jest jednak to, by znali oni zarówno swoje prawa jak i obowiązku w tym zakresie.
Kto może skorzystać z auta zastępczego?
Zgodnie z przepisami każdy ubezpieczyciel (o ile uzna to za uzasadniony wydatek) musi zapewnić poszkodowanemu w wyniku wypadku czy kolizji auto zastępcze. Pojazd zastępczy przysługuje osobom prowadzącym swoją działalność, w której auto jest niezbędne oraz osobom prywatnym, które potrzebują pojazdu do codziennego funkcjonowania. Ubezpieczyciel może odmówić wynajmu pojazdu osobie posiadającej drugie auto.
Kierowca poszkodowany w wypadku czy kolizji musi udowodnić ubezpieczycielowi
potrzebę posiadania auta zastępczego.
Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy kolizji
Poszkodowany w wyniku wypadku czy kolizji ma kilka możliwości uzyskania auta zastępczego. Może taką potrzebę zasygnalizować przy zgłaszaniu szkody z OC sprawcy. Wielu ubezpieczycieli ma swoją flotę, może więc od ręki udostępnić bezgotówkowo pojazdu.
Kolejna możliwość to zgłoszenie chęci wynajęcia pojazdu w warsztacie naprawiającym szkodę (dotyczy to sytuacji, w których ma miejsce bezgotówkowa likwidacja). W takim przypadku również można uzyskać samochód zastępczy bezgotówkowo. W tym przypadku nie ma jednak potrzeby bezpośredniego wnioskowania i rozliczania się z tego tytułu z ubezpieczycielem.
Można również wypożyczyć auto na własną rękę z zewnętrznej firmy – tu jednak należy dostosować się do limitów, maksymalnych kwot i klas pojazdów, aby ubezpieczyciel nie odmówił pokrycia kosztu wynajmu auta zastępczego.
Przedwczesny zwrot auta zastępczego – czy ubezpieczyciel ma do tego prawo?
Spory na linii ubezpieczyciel – poszkodowany zdarzają się dość często, a spora część spornych kwestii dotyczy żądania przedwczesnego zwrotu auta zastępczego. Zdarza się tak np. wtedy, gdy ubezpieczyciel nie uwzględni przykład czasu oczekiwania na sprowadzenie części niezbędnych do naprawy pojazdu, a pojazd nie został naprawiony przed zakończeniem wynajmu.
Z taką decyzją ubezpieczyciela można dyskutować – kierowca poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego ma prawo do auta zastępczego aż do momentu, w którym zostanie naprawione jego auto.
Konieczność dostosowania się do zasad umowy
Kierowca, który otrzyma auto zastępcze z OC sprawcy, będzie musiał dopasować się do warunków stawianych przez ubezpieczyciela. Jeżeli tego nie zrobi, może ponieść dodatkowe koszty wynajmu. Ma on prawo do użytkowania zastępczego samochodu aż do momentu, w którym naprawiony zostanie jego pojazd.