Poszkodowani w wyniku zdarzeń drogowych mogą domagać się odszkodowania z polisy OC sprawcy zdarzenia nie tylko na naprawę zaistniałych szkód i przywrócenie pojazdowi stanu, w którym będzie się nadawał do bezpiecznej jazdy. Odszkodowanie należy się również wtedy, gdy dojdzie do szkody całkowitej. W obu przypadkach zarówno przy szkodzie częściowej jak i całkowitej może dojść do zaniżenia wartości odszkodowania. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniżył wartość wraku, który w takich przypadkach jest najczęstszym punktem spornym między stronami?
Wycena wraku pojazdu po zdarzeniu drogowym – jak robią to ubezpieczyciele?
W przypadku szkody całkowitej jednym z elementów decydującym o wysokości wypłaconego odszkodowania jest wartość wraku. Jego wycena obejmuje ocenę stanu technicznego, ewentualne koszty naprawy, brana jest tu również pod uwagę wartość pojazdu przed zdarzeniem. Zdarza się jednak, że wycena jest za niska i poszkodowany nie zgadza się z jej wysokością. Jak najbardziej ma do tego prawo, może zakwestionować oszacowaną wartość wraku. W jaki sposób? Możliwości jest sporo, a to, czy szybko uda się załatwić sprawę zależne jest od wielu czynników, między innymi od tego, czy jesteśmy w stanie udowodnić w przekonujący i niepodważalny sposób, że doszło do zaniżenia wartości wraku i proponowana kwota jest za niska w stosunku do wartości auta nieuszkodzonego.
Zbyt niska wycena wraku – jak uzyskać od ubezpieczyciela pełną należną kwotę?
Kierowcy poszkodowani w zdarzeniach drogowych niezależnie od tego, czy doszło do szkody częściowej, czy całkowitej ma prawo domagać się od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia odszkodowania w wysokości adekwatnej do skali poniesionych szkód. Niestety zdarza się, że wypłacona kwota jest zbyt niska. Czy można coś z tym zrobić? Jak najbardziej jest to możliwe.
Zgłoszenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela
Pierwszym krokiem zmierzającym do odzyskania należnego za szkodę całkowitą odszkodowania jest zgłoszenie odwołania do ubezpieczyciela. Sprzeciw można zgłaszać na różne sposoby, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie odwołania na piśmie. Warto pamięć o tym, że aby walka z ubezpieczycielem była skuteczna sprzeciw musi zawierać solidne uzasadnienie zawartego w piśmie stanowiska.
Niezależna ekspertyza
Dobrym rozwiązaniem w walce z zaniżoną wartością wraku może być skorzystanie z pomocy niezależnego eksperta, który przygotuje profesjonalną i obiektywną wycenę udowadniając, że wartość wraku jest wyższą niż ta zaproponowana przez ubezpieczyciela.
Niezależna ekspertyza nie przyniosła efektu? To jeszcze nie koniec sprawy
W teorii niezależna ekspertyza powinna być ostatecznym dowodem na to, że doszło do zaniżenia wartości wraku. Nawet jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty należnej kwoty, poszkodowany w dalszym ciągu ma prawo walczyć o swoją należność. Jeżeli nie ma możliwości zawarcia polubownej zgody, wówczas pozostaje rozstrzygnięcie sporu na drodze sądowej. Może być to żmudny i długotrwały proces, który może przynieść oczekiwane rezultaty.
Wypadek lub kolizja drogowa? Nigdy nie zapomnij o tych ważnych rzeczach!
Wypadek i kolizja to niezbyt przyjemne zdarzenie. Jednak dla własnego dobra warto zachować spokój – odpowiednie postępowanie i udokumentowanie szkód na późniejszym etapie znacząco ułatwi uzyskanie należnego za poniesione szkody odszkodowania. O czym bezwzględnie należy pamiętać? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie udokumentowanie szkód – to bardzo ważne i może się okazać niezwykle cenne przy dochodzeniu swoich roszczeń od ubezpieczyciela (najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie dokumentacji zdjęciowej). Jeżeli jest taka możliwość, należy postarać się o spisanie oświadczeń i danych świadków całej sytuacji.
Ubezpieczyciele często zaniżają wartość szkody w tym cenę wraku. Nie jest to praktyka, z którą należy się godzić. Jeżeli jesteśmy stroną poszkodowaną w zdarzeniu drogowym i naszym zdaniem ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie nieadekwatne do wartości wraku, warto podjąć wszelkie możliwe kroki pozwalające odzyskać całą należną za poniesione straty kwotę.