Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Kiedy należy się dopłata do odszkodowania OC?

Czym jest dopłata do odszkodowania? To nic innego jak korzyść majątkowa uzyskana dzięki sprzedaży prawa własności do szkody komunikacyjnej. O dopłatę do odszkodowania może starać się każdy, kto uzyskał już wypłatę od ubezpieczyciela, jednak z jakiegoś powodu uważa, że jest ona zbyt niska.

Kiedy poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego może starać się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania?

Zamienniki zamiast oryginalnych części

Zdarzają się sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa przedstawia poszkodowanemu zaniżony kosztorys napraw, co wynika z tego, że zamiast oryginalnych części w naprawie zostały zastosowane zamienniki. Jeżeli wymiany w aucie wymagają oryginalne elementy, w kosztorysie należy uwzględnić ceny części oryginalnych najlepiej pochodzących z autoryzowanego serwisu obsługi konkretnej marki.

Wielu ubezpieczycieli dążąc do zaniżenia wartości odszkodowania bez wiedzy poszkodowanego stosowne części zamienne, niestety często będące wątpliwej jakości, przez co w stosunkowo krótkim czasie od naprawy dochodzi do kolejnej awarii.

Warto przy tym wspomnieć, że stosowanie zamienników bez wiedzy i zgodny poszkodowanego jest niezgodne z prawem.

Zaniżenie wartości rynkowej pojazdu

Zasady postępowania i wypłacania ubezpieczenia są nieco inne w przypadku szkody częściowej, a inne przy szkodzie całkowitej. W tym ostatnim przypadku wartość otrzymanego odszkodowania będzie zależała od tego, jaką wartość pojazdy po kolizji oszacuje rzeczoznawca. Kwota, jaką wskaże, zostanie odjęta od wartości pojazdu przed zdarzeniem. Otrzymany w ten sposób wynik będzie dla kierowcy informacją o tym, w jakiej wysokości odszkodowanie otrzyma.

Niestety  może zdarzyć się, że rzeczoznawca nieco zaniży wartość auta, co będzie na korzyść ubezpieczyciela. Wówczas poszkodowany otrzyma mniej, niż w rzeczywistości powinien. Jeśli dojdzie to takiej sytuacji kierowcy należy się dopłata do zaniżonego odszkodowania – w tym celu warto by podjął współpracę ze specjalistą, który pomoże odzyskać mu należne pieniądze (najlepiej zajmie się tym Zaniżona Szkoda).

Odliczenie kosztów amortyzacyjnych

W każdym odszkodowaniu OC koniecznie musi zostać uwzględniona pełna wartość wszystkich części, jakie zostały wykorzystane do naprawy pojazdu. Jeżeli zastosowana została amortyzacja, wówczas w naturalny sposób dochodzi to tego, że poszkodowany otrzymuje za niskie odszkodowanie z OC. Ubezpieczyciel określa stopień zużycia podzespołów sprzed zaistnienia szkody, oblicza stosowny procent odejmując go od ceny zakupu nowych elementów.

Jeszcze kilka lat temu była to niestety bardzo powszechnie stosowana praktyka w związku z czym niemal każdy poszkodowany otrzymywał zaniżone ubezpieczenie OC. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dziś firmy ubezpieczeniowe zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mają prawa amortyzować części wykorzystywanych w naprawach pojazdów.

Dopłata do odszkodowania za utratę wartości handlowej samochodu

Być może niewielu poszkodowanych w kolizjach drogowych zdaje sobie sprawę z tego, że firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania z uwzględnieniem tego, że w wyniku szkody stracił on swoją wartość. Niestety ubezpieczyciele w dalszym ciągu robią to niechętnie, dlatego poszkodowany musi zawsze w miarę możliwości udokumentować faktyczny spadek wartości pojazdu – w takim wypadku jego szansę na uzyskanie dopłaty do odszkodowania są bardzo wysokie.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.