Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Przewodnik po procesie odzyskiwania dopłat do odszkodowań komunikacyjnych

Każdy kierowca, który w wyniki zdarzenia drogowego zostanie poszkodowany, ma prawo domagać się odszkodowania na naprawę wyrządzonych szkód. Zadośćuczynienie wypłacane jest przez ubezpieczyciela strony będącej sprawcą zdarzenia drogowego. Ustalanie wysokości odszkodowania odbywa się na podstawie analizy uszkodzeń oraz dokumentacji dotyczącej zdarzenia. Niestety bardzo często zdarza się, że wycena jest zaniżona, przez co poszkodowany nie jest w stanie pokryć naprawy wszystkich wyrządzonych szkód. Warto wiedzieć, że w takim wypadku ma prawo wnioskować o dopłatę do odszkodowania. Jak wygląda taki proces? 

Kto może starać się o dopłatę do odszkodowania? 

O dopłatę do odszkodowania może starać się każdy, kto uważa, że wysokość jego odszkodowania nie była adekwatna do rozmiaru wyrządzonych szkód. Co ważne można zrobić to nawet w przypadku, w którym auto tuż po wypadku zostało sprzedane. Aby jednak otrzymać dopłatę, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • od decyzji ubezpieczyciela nie minęły jeszcze 3 lata, 
  • szkoda była rozliczana kosztorysowo,
  • w kosztorysie pojawiły się błędy,
  • poszkodowany nie jest w stanie z ubezpieczenia pokryć naprawy wszystkich wyrządzonych szkód. 

Dopłata do odszkodowania nie będzie możliwa w przypadku, gdy pomiędzy stronami została wcześniej podpisana ugoda. Dopłata jest należna niezależnie od tego, czy doszło do szkody całkowitej, czy częściowej. Nie ma znaczenia również to, czy poszkodowany nadal posiada uszkodzone auto, czy zostało już ono sprzedane.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania? 

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania dopłaty jest złożenie odwołania do towarzystwa ubezpieczeniowego, które po zgromadzeniu dokumentów jest zobowiązane do ponownej analizy sprawy. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie, gdyż walka z ubezpieczycielem bywa trudna i rzadko udaje się uzyskać wnioskowaną kwotę dopłaty.

Jeżeli odwołanie nic nie da, można walczyć o dopłatę do OC na drodze sądowej. Choć jest to dość skuteczna metoda walki, to jednak należy liczyć się z tym, że dość kosztowna o może nie zakończyć się powodzeniem – wówczas poszkodowany nie tylko nie otrzyma dopłaty, ale również będzie zobowiązany do pokrycia kosztów prawnika i prowadzenia rozprawy. 

Jak zatem skutecznie uzyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania, bez ryzyka niepowodzenia i dużych kosztów? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się uzyskiwaniem dopłat do odszkodowań. Co ważne wiele z nich analizę sprawy i ustalenie należnej wysokości dopłaty prowadzi za darmo. Profesjonaliści działający w takich firmach mają szeroką wiedzę na temat dopłat do odszkodowań, co sprawia, że skuteczność ich działania jest wysoka. Proces przyznania dopłaty jest prosty – rzeczoznawca analizuje dokumenty i przedstawia proponowaną kwotę dopłaty. Jeżeli ta zostanie zaakceptowana dochodzi do podpisania umowy cesji wierzytelności – klient przekazuje firmie prawo do uzyskania roszczeń z tytułu zbyt niskiego odszkodowania OC. Wówczas to firma oferująca dopłaty staje się właścicielem szkody, a poszkodowany może cieszyć się wreszcie należną kwotą odszkodowania za uszkodzenia powstałe w zdarzeniu drogowym.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.