Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Co warto wiedzieć o kosztorysach naprawy?

Ze względu na wysoką skuteczność działania coraz więcej poszkodowanych w zdarzeniach drogowych decyduje się na oddanie prowadzenia swojej sprawy profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej. Dzięki temu mają szansę nie tylko szybko, ale i bez większych trudności uzyskać należne im świadczenia. Pomoc specjalistów jest istotna, tym bardziej że w dalszym ciągu ubezpieczyciele zaniżają wartość odszkodowań.

Jak sprawdzić kosztorys?

Czasem zdarza się, że kierowca nie może opłacić wszystkich napraw z pieniędzy pochodzących z odszkodowania, gdyż otrzymał ich od ubezpieczyciela zbyt mało. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim:

  • z zaniżonego kosztorysu,
  • z niewłaściwej wyceny wartości samochodu,
  • z pominięcia pewnych należnych poszkodowanemu świadczeń,
  • oględzin rzeczoznawcy, które nie zostały przeprowadzone z należytą starannością.

Ubezpieczyciel powinien wypłacić taką kwotę, która pozwoli na pokrycie naprawy wszystkich uszkodzeń. Jeżeli jest inaczej, należy bardzo dokładnie przyjrzeć się sprawie, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że doszło do celowego zaniżenia wartości odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Kosztorys jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ o na nim znajdują się najważniejsze informacje dotyczące naprawy auta. Należy zwrócić uwagę na zawarte w nim symbole, ceny części oraz roboczogodziny. Warto sprawdzić, czy dane zawarte w kosztorysie, choć częściowo pokrywają się z cenami z lokalnych warsztatów.

Na szczęście decyzja ubezpieczyciela to nie ostateczność, a poszkodowany kierowca ma prawo do odwołania, oczywiście pod warunkiem, że nie podpisał z ubezpieczycielem umowy.

Jaka jest rola rzeczoznawcy w tworzeniu kosztorysu naprawy?

Rola rzeczoznawcy w tworzeniu kosztorysu naprawy jest ważna, ponieważ to właśnie on jest odpowiedzialny za ocenę stopnia uszkodzeń w pojeździe i ocenę co zostało wymienione. Bardzo ważne jest dokładne udokumentowanie wszystkiego, ponieważ będzie to miało istotny wpływ na wysokość wypłacanego odszkodowania.

W jaki sposób ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania?

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wiele sposobów na zaniżenie wartości odszkodowania, przez co suma, jaką otrzymują kierowcy, jest niewystarczająca do wykonania wszystkich niezbędnych napraw.

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczyciele stosowali amortyzację pojazdu, jednak dziś nie jest to możliwe, a wręcz zakazane przepisami. W związku z tym stosują różnego rodzaju rabaty na części, przez co ich wartość w kosztorysie jest zaniżona, znacznie niższa niż ich rzeczywista wartość rynkowa. Często zdarza się także, że ubezpieczyciele zamiast cen części nowych podają ceny części używanych, bądź podają wartości części zamiennych, a nie oryginalnych.

Do zaniżenia wysokości odszkodowania dochodzi również gdy przy naprawie auta zamiast do wymiany zużytej części dochodzi do jej naprawy.

Ze względu na nieuczciwe praktyki ubezpieczalni, warto jest korzystać z pomocy specjalistycznych firm odszkodowawczych, które w sposób szybki i profesjonalny pomaga odzyskać należne środki.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.