Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Czego kierowcy nie wiedzą o odszkodowaniach?

Czasem zdarzają się sytuacje, w których kierowcy mają problem z uzyskaniem odszkodowania za wypadek w odpowiedniej wysokości, niekiedy też napotykają na swojej drodze problemy formalne, przez co sprawa przeciąga się w nieskończoność. Problemy te często są wynikiem niewiedzy poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego kierowców. Co należy wiedzieć o odszkodowaniach, aby w razie zdarzenia wiedzieć, jak postąpić właściwie?

Odszkodowanie to więcej niż jedno świadczenie

Wielu kierowców zapomina o tym, że nie wystarczy zgłosić jedynie szkody, aby otrzymać świadczenie, które pokryje wszystkie poniesione w wyniku zdarzenia straty. Tak naprawdę odszkodowanie za wypadek składa się z kilku świadczeń, między innymi:

– rekompensaty za wyrządzone szkody,

– zwrotu kosztów poniesionych na wynajem samochodu zastępczego,

– zwrotu kosztów holowania,

– odszkodowania za utraconą wartość pojazdu,

– rekompensaty za zniszczenie przedmiotów znajdujących się w pojeździe w czasie zdarzenia.

To podstawowe świadczenia, o które może starać się poszkodowany kierowca, gdy zostanie uszkodzone jego auto. Znacznie więcej świadczeń należy się kierowcy, który sam odniósł obrażenia w czasie zdarzenia drogowego. W takim przypadku można uzyskać między innymi zwrot kosztów leczenia, odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, zwrot utraconych dochodów.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i odzyskania tylko części należnego odszkodowania warto po wypadku dowiedzieć się, z jakich świadczeń poszkodowany kierowca może skorzystać.

Nie zawsze ugoda jest dobrym rozwiązaniem

Z założenia ugoda ma na celu szybkie i proste rozwiązanie problemu tak, by obie strony były usatysfakcjonowanie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku odszkodowania za wypadek komunikacyjny ugoda nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ugoda zawierana jest zbyt szybko, bez dokładnego zapoznania się ze sprawą, skutkiem czego sytuacja, w której poszkodowany dostaje niższą wypłatę zadośćuczynienia, niż wynosi wartość szkody.  Dlatego nie należy spieszyć się z ugodą, poddając dokładnej analizie to, co ma do zaoferowania ubezpieczyciel w ramach porozumienia.

Czy szkoda całkowita jest korzystna? Tak, ale nie w każdym przypadku

Wielu kierowców sądzi, że szkoda całkowita jest korzystna. Po części jest to prawda, jednak jej korzyść można zaobserwować wyłącznie w dwóch przypadkach – gdy koszty naprawy przewyższają wartość pojazdu lub naprawa jest niemożliwa.

W wielu przypadków szkoda całkowita ze względów finansowych nie będzie korzystnym rozwiązaniem, ponieważ poszkodowany otrzyma za niskie odszkodowanie, a przy tym często musi sam zająć się wrakiem, a to dodatkowy problem i koszt.

Naprawa auta? Kosztorys nie zawsze jest potrzebny!

Kierowcy mogą skorzystać z wariantu kosztorysowego lub bezgotówkowej naprawy samochodu. Szczególnie ten pierwszy może stwarzać problemy, ponieważ ubezpieczyciel może niewłaściwie dobierać ceny części i robocizny, efektem czego jest za niskie odszkodowanie, a tym samym problemy z pokryciem wszystkich kosztów z uzyskanych środków.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.