Każda osoba, która została poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego (obejmuje to zarówno szkody materialne jak i osobowe), ma prawo do odszkodowania. Jednak uzyskanie pełnej kwoty odszkodowania od ubezpieczyciela nie jest tak łatwe, jakby się mogło wydawać. W tym przypadku bardzo ważne jest to, by wszystkie szkody zostały jak najlepiej udokumentowane – to zwiększa szansę na to, że ubezpieczyciel szybciej i korzystniej dla poszkodowanego rozpatrzy wniosek o wypłatę odszkodowania w wysokości, która pokryje wszystkie szkody wyrządzone w czasie zdarzenia drogowego. Jak najskuteczniej udokumentować wszystkie szkody?
Dlaczego odpowiednie udokumentowanie szkody komunikacyjnej jest ważne?
Nie każda kolizja drogowa wymaga wezwania patrolu policyjnego – w wielu przypadkach sprawa może zostać rozwiązana polubownie pomiędzy uczestnikami zdarzenia, jednak taka sytuacja musi zostać odpowiednio udokumentowana. To ważne przede wszystkim dla strony poszkodowanej, która na tej podstawie będzie się ubiegać o odszkodowanie za spowodowane szkody, które pokryje polisa OC sprawcy.
Odpowiednie udokumentowanie realnych szkód powstałych w wyniku zdarzenia drogowego jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie od tego zależy, czy ubezpieczyciel uwzględni roszczenia poszkodowanego oraz w jakiej kwocie odszkodowanie zostanie wypłacone. Im lepiej zdarzenie i jego skutki będą udokumentowane, tym są większe szanse na uzyskanie rekompensaty w wysokości pozwalającej pokryć koszty naprawy wszystkich zniszczeń.
Dokumentacja szkód po zdarzeniu drogowym – co warto wiedzieć?
Jeżeli na miejsce zdarzenia nie została wezwana policja, konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji, w którym zawarte będą dane uczestników kolizji czy wypadku, okoliczności, w jakich do niego doszło oraz określenie strony winnej spowodowaniu tej sytuacji. Warto spokojnie podejść do tematu i opisać całe zdarzenie możliwie jak najbardziej szczegółowo. To bardzo ważne, ponieważ nawet pozornie nieistotne elementy dla ubezpieczyciela przy ustalaniu wysokości odszkodowania mogą mieć duże znaczenie. W opisie zdarzenia koniecznie jasno i wyraźnie musi zostać zawarte przyznanie się do winy jednej ze stron.
Samo dokładne opisanie kolizji i powstałych uszkodzeń, choć jest ważne, może być niewystarczające. Dlatego też należy zadbać również o dokumentację fotograficzną, o ile oczywiście będzie taka możliwość. Fotografie zdecydowanie lepiej niż opis zdarzenia będą w stanie ukazać to, co wydarzyło się naprawdę i jak duża była skala zniszczeń. To znacznie ułatwi pozytywne rozwiązanie sprawy uzyskania odszkodowania za straty poniesione w wyniku zdarzenia drogowego.
Dobrym rozwiązaniem będzie również dołączenie do dokumentacji danych świadków zdarzenia (o ile oczywiście wyrażają oni na to zgodę), którzy będą mogli w sposób bezstronny potwierdzić lub wykluczyć przedstawioną w opisie zdarzenia wersję.
Bez dobrej dokumentacji zdarzenia ciężko jest uzyskać odszkodowanie w odpowiedniej wysokości. Choć wypadek i kolizja z pewnością nie mogą być zaliczone do przyjemnych zdarzeń, to zachowanie spokoju i udokumentowanie zdarzenia pozwoli uniknąć wielu nerwów i nieprzyjemnych sytuacji w dążeniu do uzyskania odszkodowania z a poniesione szkody.