Choć zasady likwidacji szkód powstałych w wyniku zdarzeń drogowych są jasno określone przez obowiązujące w Polsce przepisy, to jednak w dalszym ciągu bardzo często dochodzi do sytuacji, w których ubezpieczyciele wypłacają poszkodowanym zdecydowanie niższe kwoty, niż są im należne za poniesione szkody, zarówno materialne jak i osobowe. Nawet 90% wypłaconych odszkodowań zostało zaniżonych w swojej wartości. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są najczęstsze przyczyny takich sytuacji?
Najczęstsze przyczyny zaniżenia wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania
Przyczyn zaniżania wysokości odszkodowania przez ubezpieczycieli jest sporo. Każdy z nich robi to z różnych powodów. Jakie powtarzają się najczęściej?
Oszczędność
Dla wielu ubezpieczycieli wypłata niższego niż należne odszkodowania jest sposobem na zminimalizowanie kosztów. To niestety spory problem dla poszkodowanego, który przez niskie odszkodowanie nie jest w stanie pokryć z niego naprawy wszystkich powstałych w wyniku zdarzenia drogowego szkód.
Brak zwrotu kosztów za holowanie pojazdu
Zdarzają się sytuacje, w których kierowcy na własną rękę organizują holowanie pojazdu do warsztatu, w którym będą się odbywały wszystkie niezbędne naprawy. W takich wypadkach wraz z wypłatą odszkodowania poszkodowanemu powinny zostać zwrócone również koszty holowania. Niestety często tak nie jest, przez co wysokość odszkodowania jest znacznie mniejsza, niż powinna.
Zaniżanie wartości części samochodów
Kolejną praktyką ubezpieczycieli przyczyniająca się do zaniżenia wysokości wypłaconego odszkodowania jest zaniżanie wartości części samochodowych. Do wymiany wykorzystywane są znacznie tańsze zamienniki zamiast droższych oryginalnych części. To często sprawia, że różnice pomiędzy wysokością należnego odszkodowania, a faktycznie wypłaconą sumą są znaczące.
Odmowa zwrotów kosztów za wynajem auta zastępczego
Ubezpieczyciele chcący wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie w mniejsze wysokości często odmawiają zwrotu kosztów za wynajem auta na czas naprawy uszkodzonego pojazdu. To jedna z najczęściej występujących kwestii spornych pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi a kierowcami, którzy ponieśli szkody osobowe czy materialne w wyniku zdarzenia drogowego. Jeżeli ubezpieczyciel nie odmawia zwrotu kosztów, często próbuje również zaoszczędzić na zwrocie za wynajem auta zastępczego. Może być to zbyt krótki okres zwrotu za wynajem niewystarczający do naprawy wszystkich szkód lub wycena wynajmu mając na względzie możliwie jak najniższe stawki rynkowe za wynajem samochodu.
Ubezpieczyciele bardzo często z różnych powodów zaniżają wartość odszkodowania, dlatego warto zachować czujność. Jeśli ponieśliśmy materialne czy osobowe szkody w wyniku zdarzenia drogowego, mamy prawo do rekompensaty z tego tytułu wypłaconej z polisy OC sprawcy zdarzenia. Jeżeli mamy podejrzenia, że wypłacona kwota jest za niska, należy skorzystać z możliwości uzyskania dopłaty do odszkodowania. Tym szybko i skutecznie zajmuje się między innymi Zaniżona Szkoda.