Zadzwoń

+48 725 000 247

Napisz

info@zanizonaszkoda.pl

Próba wyłudzenia odszkodowania – jak nie dać się oszukać?

Niestety wyłudzenia odszkodowań to częsta praktyka wśród nieuczciwych kierowców, którzy chcą zdobyć dodatkowe środki kosztem innych uczestników ruchu drogowego. Czy wyłudzenia odszkodowania można uniknąć? Na co należy uważać?

Co uznaje się za wyłudzenie odszkodowania?

Wyłudzenie odszkodowania ma miejsce wtedy, gdy w celu otrzymania zadośćuczynienia kierowca:

  • celowo spowoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty odszkodowania;
  • poda nieprawdziwe informacje, oskarżając przy tym innego (niewinnego) uczestnika ruchu drogowego o spowodowanie wypadku/kolizji/zarysowania pojazdu itp.;
  • zatai istotne fakty (np. to, że poruszał się autem po spożyciu używek).

Wyłudzenie odszkodowania to najprościej mówiąc wystąpienie o odszkodowanie, które kierowcy tak naprawdę się nie należy. Warto pamiętać o tym, że jest to karalne.

Kara za wyłudzenie odszkodowania

Wyłudzenie odszkodowania w polskim prawie jest przestępstwem. Jedynie w przypadku, gdy nieuczciwy kierowca wycofa swój wniosek o przyznanie odszkodowania, taka sytuacja może zostać potraktowana jak wykroczenie.

Wyłudzenie odszkodowania wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi, a nawet okresowym pozbawieniem wolności – od 3 do 5 lat.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem odszkodowania?

Czy można skutecznie ochronić się przed wyłudzeniem odszkodowania? Jak najbardziej tak, a najlepszym sposobem na to jest umieszczenie w samochodzie wideorejestratora. Te dokładnie zarejestruje wszystko to, co będzie się działo na drodze. Dzięki elektronicznemu zapisowi skutecznie można ochronić się przed próbą wyłudzenia odszkodowania.

Poza wideorejestratorem warto również na drodze zastosować zasadę maksymalnego ograniczenia zaufania. Ktoś udziela nam pierwszeństwa na drodze podporządkowanej? Być może właśnie staje przed próbą oszustwa i wyłudzenia odszkodowania. Dlatego też w każdej drogowej sytuacji należy zachować czujność. Niestety często kończy się tak, że pozorna uprzejmość kierowcy skutkuje przykrym incydentem.

Jeżeli jednak dojdzie do zdarzenia drogowego, jest jeszcze szansa na to, by chronić się przed wyłudzeniem odszkodowania. W jaki sposób? Przede wszystkim należy zorientować się, czy w okolicy nie ma monitoringu. To bardzo ważne, ponieważ brak dowodów może utrudnić zaniechania próby wyłudzenia odszkodowania. Dodatkowo zawsze, gdy jesteśmy pewni winy drugiej strony należy wezwać policję – wówczas to oni będą odpowiedzialni za rzetelne przedstawienie przebiegu zdarzeń i ustalenie winnego.

W przypadku podejrzenia wyłudzenia odszkodowania polubowne załatwienie sprawy nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż osoby wyłudzające w ten  sposób pieniądze często nie mają żadnych zahamowań i są zdolne do kłamstw i manipulacji. Dlatego też należy zbierać dowody, nie tylko w postaci nagrań, ale i świadków zdarzenia, jeśli tacy oczywiście byli.

Nie daj się stresowi po wypadku!

Zostaw numer, a my zaoferujemy Ci darmowe auto zastępcze i bezgotówkową naprawę.

Nie chcesz podawać swojego numeru telefonu?
Nic nie szkodzi - kliknij tutaj aby pobrać oświadczenie.